1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
13

If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag of bananas.

Mathematics
1 answer:
Bond [772]3 years ago
7 0

Answer:

$5.63

Step-by-step explanation:

Each bag of bananas is $5.63.

If you divide $28.15 by 5 you get $5.63.

You might be interested in
¿Por qué un conjunto numerable es una función biyectiva?????
WITCHER [35]
En matemáticas, un conjunto contable es un conjunto con la misma cardinalidad (número de elementos) que un subconjunto del conjunto de números naturales. Un conjunto contable es un conjunto finito o un conjunto contable infinito.
8 0
3 years ago
Số tiếp theo (next number?): 25 50 99 196 388
Delvig [45]

Answer:

The correct answer is - 768.

Step-by-step explanation:

The given question is based on a specific pattern present in between the numbers in the given series -

Series = 25 50 99 196 388

to find - next number in series

let us find the relation between the initial two number:

25 - 50, here number 50 is two times of 25 or (x*2-0)

relation between 2nd and 3rd number:

50 - 99, here 99 is two times of 50 minus 1 or (x*2-1)

relation between 3rd and 4th number:

99 - 196, here 196 is two times of 99 minus 2 or (x*2-2)

relation between 4th and 5th number:

196 - 388, here 388 is the two times of 196 minus 4 or (x*2-4)

So on this pattern, the next number would be = x*2-8

388*2-8

= 768

5 0
2 years ago
Find each measurement indicated.
nekit [7.7K]

Answer:

D) 24

explanation:

Sana makatulong

6 0
2 years ago
Convert 5 over 8 to a decimal and tell whether it terminates or repeats.
AURORKA [14]

Answer: The answer is D. .625

Step-by-step explanation: It terminates, meaning that it doesn't repeat itself

7 0
3 years ago
A) Determine which amounts of postage can be formed using just 3-cent and 10-cent stamps.
RUDIKE [14]

wait i will take screen shot please bran-list

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of -2(x+5)
    9·1 answer
  • The model represents x2 - 9x + 14
    9·1 answer
  • 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Organizers of the town fair make a total of $706 from selling 164 hot dogs and 74 hamburgers at on
    11·1 answer
  • Please answer this question only if you know the answer! 25 points and brainliest!
    7·1 answer
  • A machine used to fill​ gallon-sized paint cans is regulated so that the amount of paint dispensed has a mean of 137 ounces and
    14·2 answers
  • The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day 333 people enter the park, the
    13·1 answer
  • danielle and drew are sightseeing for the day. between the two of them they take 124 pictures. if danielle takes 16 more than th
    15·1 answer
  • . You have a coupon for 30% off. If your subtotal is $65, what is the price of your final bill once the discount is applied?
    15·1 answer
  • Look at this graph:
    9·1 answer
  • 1)Karen was in a trivia contest in got 38 of the 40 questions correct .what percent of the question is she get wrong?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!