1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
8

On Wednesday morning, Smith's had 99

Mathematics
2 answers:
Verizon [17]3 years ago
7 0

Answer:

4

Step-by-step explanation

Im sure its four. If not let me know

ss7ja [257]3 years ago
3 0
I’m pretty sure you just do 11-4 and get 7 and then do like 99 divided by 7?
You might be interested in
The Miller family visited Mama's Kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $18.69. James ordered a medium dri
sergij07 [2.7K]
To answer the question, let x be the cost of each hamburger, y be the cost of each medium fries, and z be the cost of each medium drink. The equations that are described in the problem are,
       (Miller )        4x + 3y = 18.69
       (James)       x + 2y + z = 8.66
       (Steven)      2x + y + z = 10.27
Solving simultaneously for the values of the variables give x = 3.36, y = 1.75, and z = 1.8. 
Thus, each hamburger costs $3.36. Each medium fries cost $1.75, and each drink costs $1.8.
3 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form when the y-intercept is 0 and the slope is -4​
PIT_PIT [208]

Answer: Y=mx+b

B is the y intercept and the slope is M

So the answer is Y= -4x+ 0

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A baker uses 1.5 tsp of vanilla extract in each cake. how much vanilla extract in liters should the baker order to make 800 cake
aleksandrvk [35]

1.5 tsp x 800 cakes = 1200 tsp.

 1 tsp = 5 ml

1200 x 5 = 6000 ml

1 ml = 0.001 liter

6000 x 0.001 = 6 liters

8 0
3 years ago
Find the area of a triangle with vertices at D(2, 0), E(–1, 0), and F(2, –7).
kati45 [8]
Im suck on the same question 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HEEEELP!!!!! 10 POINTS!!!!
katrin2010 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

Part a

We need two inequalities, one for time worked at each job and the other

for amounts of money earned.

time:  Let b and c represent the time (number of hours) worked at babysitting and landscaping respectively.  Then b + c ≤ 20 hrs/wk

earnings:  Let ($3/hr)(b) represents the amount of money earned babysitting for b hour.  Let  ($7/hr)(c) represent the money earned working at landscaping.  These amounts are <em>per week</em>.  The appropriate inequality is  ($3/hr)(b) +  ($7/hr)(c) ≥ $84 per week.  The other inequality is

b + c ≤ 20 hrs/wk.

Part b:

As before, b + c ≤ 20 hrs/wk.  What happens if Chet spends all his 20 hours babysitting?  To answer this, set c = 0 (no landscaping hours).  Then b ≤ 20 hours.  At $3/hr, he could earn only $60 and have no time left for landscaping.  Not good.

Let's experiment:  suppose he works 15 hours babysitting and 5 hours landscaping.  His earnings would be $45 + $35, or $80.  Still not enough; he wants to earn $84 total.    Let's redistribute his time and try again:  suppose he works 14 hours babysitting and 6 hours landscaping; his earnings would be $42 + $42, or $84.  So {b = 14 hours and c + 6 hours} is a solution.  As we continue to reduce the number of hours Chet works babysitting and correspondingly increase those he works landscaping, his earnings will go up, beyond $84.

Here's a table that summarizes this:

babysitting          landscaping    total amount

  hours                   hours               earned

      15                          5                      $60 (not acceptable)

       14                         6                       $84 (borderline acceptable)

       12                          8                       $36 + $42 = $78 (great)

        6                          14                       $116 (greater still)

         2                          18                     $132

          1                           19                      $134

          0                          20                      $140

Summary:  Chet can work anywhere from 0 to 14 hours babysitting and expect to earn $84 or more.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If n is an odd integer, which equation can be used
    11·1 answer
  • Help please Can you clear fractions in an equation by multiplying each side by a common denominator other than the LCD? Give an
    6·1 answer
  • For the equation, y = −3x + 5, tell whether its graph passes through the first quadrant
    12·1 answer
  • What is the area of this figure?
    11·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • OMG PLS HELP WITH THIS IM PANICKING OMG I GOT A F IN MATH MY MOM JUST YELLED AT ME IM CRYING PLS HELP WITH THS- PLSS TELL ME WHA
    5·1 answer
  • What is the value of x round to the nearest tenths
    12·1 answer
  • Determine whether the sequence is arithmetic or geometric.
    6·1 answer
  • 5/2(6x - 7) + 4/3(2 + 9x)
    10·2 answers
  • Volume of Spheres<br><br><br> Volume of Spheres
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!