1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DochEvi [55]
3 years ago
9

A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?​

Mathematics
1 answer:
Viefleur [7K]3 years ago
6 0

Answer:

The unit price of the pair of gloves is $7.39.

Step-by-step explanation:

\frac{5 \: pairs}{36.95 \: dollars}  =  \frac{1 \: pair}{x}  \\  \\  \frac{36.95}{5}  =  \frac{5x}{5}  \\  \\ 7.39 = x

You might be interested in
(60 POINTS) Given parallelogram
Serjik [45]

Answer:

123re Counterclockwise rotated

S

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Whats 34 divided by 40?
Drupady [299]

34/40 = 17/20 in fraction form

& 0.85 in decimal form

5 0
3 years ago
ricardo have two snacks.One snack has the mass of 167 grams,and the other has 243 grams what is the difference in the mass of sn
Fed [463]
243 - 167 =76
The difference is 76g.
You just need to find the difference between both snacks
3 0
3 years ago
Televisions are on sale for 85% of the original price of $499. How do I find out the sale price.
natulia [17]
To find your sale price you must:
\frac{85}{100}  \times 499 =
just simply follow that operation and you're good to go
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
skateboard is priced for $38. They are having a sale for 20% off. how much is the discount and what is the selling price
olga2289 [7]

Answer:

18$

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Samuel has a collection of toy cars. His favorites are the 27 red ones which make up 60% of his collection. How many toy cars do
    10·1 answer
  • A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.
    5·1 answer
  • You are president of the high school band booster club. You have arranged for the school’s jazz band to perform at a local coffe
    8·2 answers
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    15·1 answer
  • Which property is illustrated by 6×5=5×6?
    12·1 answer
  • Y=x^2-2x what the vertex
    8·1 answer
  • Only two full boxes and a box that was 75% full. Create a written expression
    15·1 answer
  • In Tim's garden, the flowers are only red, white, yellow and blue
    12·2 answers
  • Assume that y varies inversely with x. If y = 7 when x = -2, find у when x = 7. y = ??​
    13·1 answer
  • Please help ! picture included
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!