1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
3 years ago
6

Please use ( y = mx +b )

Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
6 0

Answer:

y= 2/5-1

Step-by-step explanation:

You get the 2/5 because you go 2 to the right and go 5 up, the -1 is because the x-int is at -1.

You might be interested in
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
In computer technology, a kilobyte is 2^10 bytes in size . A gigabyte is 2^30 bytes in size . The size of a terabyte is the prod
melomori [17]
Kilobyte = 2^10 bytes
gigabyte = 2^30 bytes
terabyte is the product of a kilobyte and a gigabyte....so we multiply

2^10 * 2^30 = 2^(10 + 30) = 2^40 <== a terabyte

** exponent rule : a^b * a^c = a^(b + c)
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation below for x. -1 2(3x - 4) = 11
Lesechka [4]

Answer:

x= 37/36

Step-by-step explanation:

−12(3x−4)=11

Step 1: Simplify both sides of the equation.

−12(3x−4)=11

(−12)(3x)+(−12)(−4)=11(Distribute)

−36x+48=11

Step 2: Subtract 48 from both sides.

−36x+48−48=11−48

−36x=−37

Step 3: Divide both sides by -36.

−36x

−36

=

−37

−36

x=

37

36

Answer:

x=

37

36

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What do the differences between the equation of a
EastWind [94]

Answer:

it tells u what color

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the specified amount for the investment:$5,000.00 invested at 8.1% compounded quarterly; find the account balance at the en
Airida [17]

Answer:

0.081

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the 250th term of the sequence below<br><br> 57, 66, 75, 84, 93
    9·1 answer
  • A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $3.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to
    13·1 answer
  • 10 gallons to 24 gallons what’s the percent change
    6·1 answer
  • Which of the following is true of histograms? (Check all that apply.)
    13·1 answer
  • Is Figure A a reflection of Figure B?
    13·2 answers
  • What is the solution to the equation 4x = 44?<br><br> x = 4<br> x = 10<br> x = 11<br> x = 40
    13·2 answers
  • Colin gets £xx wages each week. After he pays his tax of £tt, he then pays his rent of £250. He shares what's left between himse
    10·1 answer
  • Find the volume of this composite figure.
    9·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME ITS URGENT DUE TODAYYY
    7·1 answer
  • Decide if each answer will be less than or greater than the original number drag each to the correct category
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!