1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sever21 [200]
3 years ago
11

Is six pen cost $2.10 what is the unit price of the pen?

Mathematics
2 answers:
Studentka2010 [4]3 years ago
6 0

Answer:

3.20

Step-by-step explanation:

Lemur [1.5K]3 years ago
3 0

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

i just divided 2.10/6

You might be interested in
4) The area of a piece of pie in the shape of a sector is 7.1 in. The angle of the sector is 40°. Find the diameter of
elixir [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area of sector = angle/360 * pi * r^2

7.1 = 40/360 * 22/7 * r^2

7.1 = 1/9 * 22/7 * r^2

63.9 = 22r^2/7

r^2 = (7 * 63.9)/22

r^2 = 20.331818181818

r = square root of 20.331818181818

r = 4.51

d = r * 2 = 4.51 * 2 = 9.02

4 0
4 years ago
Is there a math person who could give a hand
Gnesinka [82]

Answer:

I believe that the answer is D.

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Suppose you have a $ 4-off coupon at a fabric store. You buy fabric that costs 7.50 per yard.Write an equation that models the t
netineya [11]
Y= (7.50x-4) ..........
7 0
3 years ago
Madeleine says she can use a clock to show that 5/60 and 1/12 are equivalent fractions. Do you think she is correct? Explain.
Rasek [7]
Yes, 5/60, 5 divided by 5=1. 60 divided by 5= 12. Leaving you with 1/12. Meaning that both fractions are equivalent
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x in the equation x2 - 4x-9= 29
max2010maxim [7]
Shhjujtitytjtutyrktjrjtjjtejhw rye
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Micah is deciding what rooms of his house he is going to paint. He wants to spend no more than $150 on the paint and supplies.
    14·1 answer
  • A 2-column table with 9 rows. The first column is labeled year with entries 1970, 1975, 1980, 1985, 1990, 1995, 2000, 2005, 2010
    14·1 answer
  • The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
    9·2 answers
  • The function f(x) =4x+3 represents the length of a rectangle. The function g(x)=2x-5 represents the width of the rectangle.Use (
    9·1 answer
  • The two matrices show the cost of three different electronics prices (rows) at two different stores (columns). Matrix F is from
    13·1 answer
  • The average of six numbers is 22. The numbers are 20,17,18,24,29 and x. Find x
    8·2 answers
  • An HP laser printer is advertised to print text documents at a speed of 18 ppm (pages per minute). The manufacturer tells you th
    14·1 answer
  • There are 44 students going to see a movie. Each row holds 8 people. How many rows do they fill up?
    14·2 answers
  • Is the relationship shown by the data linear? If so, model the data with an equation.
    6·1 answer
  • Simplify the following expression:<br><br> 3b+5-9b-9+6b
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!