Answer: A. You got it! ✔
Step-by-step explanation: All of the others use the "Y" Axis. That's big no-no for this question. Enjoy :)
Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.
Unit rate is a rate with a denominator of 1.
To find unit rate, divide the total cost by the quantity:
0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.
Answer:
Step-by-step explanation:
I am going with A......12x + 7y....x = # of adult and y = # of children.....adults cost 12 and children cost 7 <====
B doesn't make much sense....u could say x was for girls and y for boys...but u already know how many there are....so I am not sure what the x and y could stand for.
C does't make much sense either....x would have to be red marbles and y would have to be green marbles...but just like B, u already know how many there are....so not sure what x and y could stand for
D. wrong....because the box containing x 7 oz packages and y 12 oz packages.....12x + 7y....for this one to be correct, it would have to have x 12 oz packages and y 7 oz packages
The slope of the line is 4/5
Answer:
42 cm
Hence, the perimeter of DEFG is 42 cm.