1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
15

PLEASE HELP, Will give brainliest if u help and 38 points.

Mathematics
1 answer:
Alex787 [66]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

a)

<u>The first laptop</u>

  • Initial value- $2000
  • Value loss - 14% every year
  • Function for value-  V(t) = 2000*0.86^t

<u>The second laptop</u>

  • Initial value- $1200
  • Value loss - 11% every year
  • Function- V(t) = 1200*0.89^t

b)

Monthly percent decrease

<u>The first laptop:</u>

  • 14%/12 = 1.16%

<u>The second laptop:</u>

  • 11%/12 = 0.92%

c)

The second laptop will lose less value in 5 years hence is better choice

See the graph attached

You might be interested in
To solve 5(2^x + 4) = 15...
horrorfan [7]

I don't think you need answer for that you already did it.

5 0
2 years ago
In an examination 80% students passed. if 15 less have appeared and 10 less have passed, the ratio of passers to failures would
Nina [5.8K]

Answer:

60 students passed, and 75 appeared in examination.

Step-by-step explanation:

Let's say s is the total number of students and p is the number of students who passed.

80% of the students passed, so:

0.8 s = p

If there were 10 less passers, and 15 less students (5 less failures), then the ratio of passers to failures would be 5/1.

(p − 10) / (s − p − 5) = 5 / 1

Simplify the second equation:

p − 10 = 5 (s − p − 5)

p − 10 = 5s − 5p − 25

6p = 5s − 15

Substitute the first equation.

6 (0.8 s) = 5s − 15

4.8 s = 5s − 15

0.2 s = 15

s = 75

p = 0.8 s

p = 60

60 students passed, and 75 appeared in examination.

5 0
3 years ago
Find the measure for
VMariaS [17]
For what are you trying to figure out?
7 0
3 years ago
Olga runs a business out of her home making quilts. Each month she has fixed costs of $350. In addition, for each quilt she make
gulaghasi [49]
She only has made one full quilt and half of another. So 1.5
4 0
3 years ago
Which set of side lengths form a right triangle?
sergiy2304 [10]
It is the last numbers I'm positive
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. Round to the nearest tenth.<br> 8y + 2 = 5y - 7
    12·1 answer
  • What 2+2=4 or 4762n plus 234088307
    15·2 answers
  • LEGF6 U] If you want to get information on how to become a forest ranger, you should write a
    8·1 answer
  • Please help me with this question ASAP
    13·1 answer
  • PLS HELP!! ASAPPPPPPPP
    7·1 answer
  • O<br> 63°<br> Please helppppp
    6·2 answers
  • Write the expanded form of the expression.
    8·1 answer
  • The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies is $4.62. What is the price of one kg of cookies if it is $1.4 cheaper tha
    14·1 answer
  • HELLPP HURRRY FIND THE AREA
    15·2 answers
  • I will give brainliest
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!