1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuri [45]
2 years ago
12

A store sells 6 T-shirts for $58.20. What is the unit cost per T-shirt?

Mathematics
1 answer:
yarga [219]2 years ago
4 0
The unit cost is 3.67 pert shirt
You might be interested in
Explain how you know the values of the digitsin the number 58
Angelina_Jolie [31]
In the number 58, the 5 is in the tens place and the 8 is in the ones place
4 0
3 years ago
A culture started with 1,000 bacteria. After 4
sammy [17]

Answer:

1331 bacteria

Step-by-step explanation:

Number bact =  1000 e^kt

   1100            =  1000 e^k4

        shows k = .023827545

Now for 12 hours

    x = 1000 e^(.023827545 * 12)

         = 1331

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tree in John's backyard has been growing for 4 1/2 years. The tree is 4/5 meters tall. What is the unit rate in meters per yea
STatiana [176]

Answer:

<u>5 127/200 meters</u>

Step-by-step explanation:

4 1/2 = 4 5/10 | 4/5 = 8/10

--------------------------------------

4 5/10 = 4.5 | 8/10 = 0.8

--------------------------------------

4.8 divided by 0.8 = 5.625

--------------------------------------

5.635 = 5 635/1000

635/1000 divided by 5 = 127/200

--------------------------------------

5 + 127/200 = <u>5 127/200</u>

4 0
3 years ago
David, Egil and Frances share money in the ratio 2:7:9. Frances gets ?80 more than David. Explain how you know Egil gets ?80.
Natalija [7]

Step-by-step explanation:

We have been given that David, Egil and Frances share money in the ratio 2:7:9.

Let 2x, 7x and 9x be the amounts of money that David, Agil and Frances get respectively.  

We are told that Frances gets $80 more than David. So we can write this information in an equation as:

9x=2x+80

Now let us solve for x.

9x-2x=80

7x=80

x=\frac{80}{7}

Now let us substitute x=\frac{80}{7} in 7x (amount of money that Egil gets).

\text{ Amount of money that Egil will get}=7\cdot \frac{80}{7}

Upon cancelling out 7 from numerator and denominator we will get,

\text{ Amount of money that Egil will get}=80  

Therefore, Egil will get $80.    

6 0
4 years ago
Maria is recording the percentages she earned on each quiz in her math class. Here are her results for the last 7 quizzes.
Paha777 [63]
22 because you take the smallest and largest number and subtract them so you do 81-59=22
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Hannah earned money for mowing the lawn. She buys 4 candy bars with the money she earned. Each candy bar costs $2.
    5·1 answer
  • Compare 4/5 3/4 and 9/10
    10·1 answer
  • Two students analyzed the same data from a study. Student 1 used a one-sided test and Student 2 used a two-sided test. The p-val
    8·1 answer
  • B)
    12·1 answer
  • How do i find the volume of a cylinder?
    5·1 answer
  • Help me ASAP!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Ahmed owns a land of breadth (x+7) units &amp;having an area of 2+ 14x + 49 sq. Units. (i)Find its length.
    10·1 answer
  • HELEPPEPEPEPEpppppppppppppppppppp
    7·1 answer
  • Someone pls help me I will make you brain
    15·2 answers
  • Can you help me with this
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!