1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
3 years ago
13

How is human impact on the tundra and the rainforests similar? a. Both have been impacted by oil drilling and mining. b. Both ha

ve been impacted by logging and mining. c. Both have been impacted by overgrazing and radioactive pollution. d. Both have been impacted by agriculture and oil drilling.  ​
Mathematics
2 answers:
Dahasolnce [82]3 years ago
8 0

Answer:

Both have been impacted by oil drilling and mining. ... Both have been impacted by logging and mining.Step-by-step explanation:

andrew11 [14]3 years ago
7 0

Answer: This is a guess I am not that smart

c. Both have been impacted by overgrazing and radioactive pollution.

You might be interested in
Please help i will mark brain list
Lina20 [59]
The answer would be 150
6 0
3 years ago
13x = 3(X-20) How to solve this algebra equation?
Mashcka [7]
-6x is the correct answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lindsey completed a 30 point assignment. she eared 21 points what percent did she earn?
lana66690 [7]

Answer:

Lindsey got 70% on this assignment.

Step-by-step explanation:

21 divided by 30 equals 0.7 which is 70% in percent form.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this figure? Enter enter in the box ___units2
poizon [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

U still in school

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The school playground is in the shape of a pentagon. There is a drinking fountain at each of the 5 corners of the playground. Th
    10·1 answer
  • Sin(x+24) = Cos(y-x) ; Tan(z-24) - Tan(y-z)=0<br><br> find: Cos(y-z)
    8·1 answer
  • Alex bought 4 hoodies. Each hoodie cost the same amount and they were on sale for $5 off each. Alex paid a total of $120. How mu
    10·1 answer
  • Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for 2.79 or a 15 ounce jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate
    12·1 answer
  • It's hard to determine if the bank's web site is secure. <br> true or false?
    10·2 answers
  • Given cube inscribed in sphere with edges √243 cm. Find the volume of sphere
    13·1 answer
  • Imagine that 55% of the 800 students participate in music instead of 60%. How could
    5·1 answer
  • Which is equivalent to V1,215' ?<br> 0 243<br> O 1,2155<br> O 1,2153<br> o 243 *<br> 2437
    11·1 answer
  • Who ever gets it right gets a Brainliest
    11·1 answer
  • Input output f(x)= -5(x+7)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!