1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Finger [1]
3 years ago
11

(2+5i) - (-6+3i) and please show work

Mathematics
2 answers:
elena55 [62]3 years ago
7 0

Answer:

(i = 1)

Step-by-step explanation:

(2+5i) - (-6+3i)

(2+5i) + (6+3i)

(2+6=8) and (5i+3i=8i)

8i = 8

_____

8     8

(i = 1)

Alenkasestr [34]3 years ago
5 0
2+5i+6-3i

It is 8+2i
You might be interested in
Which equations are related equations to x + 8 = 22?
andre [41]

Answer:

x=22+8 and x+22=8nd 8=22_x

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much money invested at 7% compounded continuously for 6 years will yield $500?
dangina [55]

Answer:

<u>$328.52</u>

Step-by-step explanation:

let p = x, t = 6 years and r = 0.07. now the formula is x*e^0.42 = 500. e^0.42 is approx. 1.522. divide 500 by that to get about <u>$328.52</u>

8 0
2 years ago
A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
iogann1982 [59]
1.66333333 because u divide 4.99 by 3 to get the value of one
7 0
3 years ago
Which steps should be used to compare the fractions of 2/9 and 5/6​
elena55 [62]
Hope this helps the picture explains how to do it hope its useful:)

7 0
3 years ago
If 2 over 5 tons of concrete covers 5 over 6 of a wall, how many tons of concrete are required to cover the entire wall?
Dominik [7]

Answer:

A. 12.25 tons

Step-by-step explanation:

We will let x represent the amount required to cover the entire wall.

We can divided 2/5 by 5/6 to solve for x

2/5 divided by 5/6=x

When you divide by a fraction, you can always multiply by the reciprocal (flipped number).

Our new equation is:

2/5·6/5=12/25

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Y=9x-9<br> Y=9<br> How do u solve dis ¿-¿
    13·2 answers
  • How many different ways can you have 50¢ in change using only quarters, dimes and nickels?
    9·1 answer
  • the fabric costs $14.00 per yard if you buy 5or more yards, you can get20% off how much would 5 yards cost on sale
    15·1 answer
  • The scatter plot below shows the number of pizzas sold during weeks when different numbers of coupons were issued. The equation
    8·2 answers
  • What are the answers to thins? i need all of the blanks filled!
    9·1 answer
  • Two lines, A and B, are represented by equations given below:
    5·2 answers
  • A garden has a length of (x + 2) feet and a width of (2x - 1) feet. The garden’s total area is 88 square feet. Find the length.
    15·2 answers
  • A triangle has side lengths of 6, 8, and 10. Is it a right triangle? Explain.
    15·1 answer
  • Elias purchases a home for $38,900. The value of the home, in thousands of dollars, since his purchase is shown in the table. A
    15·2 answers
  • Maria cut a rectangular piece of fabric. The area was 8/10 of a meter. The width was 6/10 of a meter. What was the length of the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!