1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
3 years ago
13

What is the length of AB?

Mathematics
1 answer:
HACTEHA [7]3 years ago
3 0

Answer:

10.5 sorry if it's wrong

You might be interested in
Evaluate-(3^5)(3^3) <br>​
Stells [14]

Answer:

(3+(3)/(5))(3-(3)/(5))

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations.<br> 3x + y = 3 <br> x + y = 2
qwelly [4]
When solving system equations, we can use substitution method or elimination. Today I'm using substitution method.

First name the 2 equations.
3x + y = 3 (1)
x + y = 2 (2)

Now pick one equation and express one algebra in forms of the other.
From (2),
x = 2 - y (3)

Now substitute (3) into (1),
3(2-y) + y = 3
6 - 3y + y = 3
6 - 2y = 3
6 - 3 = 2y
y = 1.5

Now substitute y = 1.5 into (2)
x + 1. 5 = 2
x = 2 - 1.5
x = 0.5

Therefore the answer is x = 0.5 and y = 1.5
5 0
3 years ago
How many pairs are parelof
PtichkaEL [24]

Answer: what what’s the question

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of a line that passes through the point (8,2) that is parallel and (b) perpendicular to the graph of the equat
oksian1 [2.3K]
For a parallel line the slope of the lines/equations will be the same but for perpendicular line the slope will be the negative reciprocal
-(1/4)*x+b
b=2-(-1/4)*8
4 0
3 years ago
A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate
vredina [299]
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations below.<br><br> 5x-2y=18<br><br> 3x+3y=15
    13·2 answers
  • How do you subtract and add integers
    11·2 answers
  • F(n)=64+6n what is the recursive formula of f(n)?
    7·1 answer
  • What is the measure of the missing angle? Please answer fast!
    7·2 answers
  • 1. Is the following pair of linear equations consistent? Justify your answer.
    10·2 answers
  • Factor using grouping: x³+ 3x² + 5x = 15
    11·1 answer
  • F(n) = 4n +3<br> g(n) = 3n²+2<br> Find f(n) - g(n)<br> help lol
    13·2 answers
  • Convert 8/9 to its decimal form and round to the nearest thousandth
    6·2 answers
  • A Redbox movie costs $1.50. Redbox charges $1 per day for late movies. If Henry's movie is 3 weeks late, how much money does he
    13·1 answer
  • The population of Kalona is currently 15,400 people. If the population decreases at an average rate of 325 people per year, how
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!