1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
3 years ago
7

Salma received a $70 gift card for a coffee store. She used it in buying some coffee that cost $7.61 per pound. After buying the

coffee, she had $39.56 left on her card. How many pounds of coffee did she buy?
Mathematics
2 answers:
rosijanka [135]3 years ago
7 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Amount spent on coffee = 70 - 39.56 = 30.44

One pound costs 7.61, how many will cost 30.44

7.61 : 1 = 30.44 : X

7.61 = 30.44/X

X = 30.44/7.61

X = 4

Delvig [45]3 years ago
3 0

Answer:

4 pounds

Step-by-step explanation:

Do 70 - 39.56 = 30.44 To see how much she spent

Do 30.44 / 7.61 = 4 To see how many pounds of coffee she had bought

You might be interested in
I need help ASAP please
dsp73

Answer:

65 degrees

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
as part of her effort to help the earth, melissa wants to plant 50,564 trees in the next 4 years. She planted 10,524 the first y
dusya [7]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

As part of her effort to help the earth, melissa wants to plant 50,564 trees in the next 4 years. She planted 10,524 the first year and 8,546 the second year. The third year she planted 2,315 more trees than the first and second year combined. How many more trees does she need to plant the fourth year to reach her goal?

5 0
3 years ago
Help pweaty pweeeeaaaseee
docker41 [41]
Answer:

It’s 8 8/15 or 128/5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Patrick spent a total of $29.82 for 14 paintbrushes, $31.84 for 16 drywall anchor screws, $27.15 for 12 light bulbs, and $36.54
Lelu [443]

Answer: Light bulbs.

Step-by-step explanation:

Paint Brushes: 29.82 ÷ 14 = $2.13 per brush.

Drywall Screws : 31.84 ÷ 16 = $1.99 per anchor screw.

Light Bulbs: 27.15 ÷ 12 = $2.26 per light bulb.

Sandpaper: 36.54 ÷ 18 = $2.06 per piece of sandpaper.

4 0
3 years ago
During Marta's last youth league soccer game, the starting players for each team had varied heights. The following is a list of
Fittoniya [83]
The answer would be the median is ~62~

Hope this helps

Have a great day/night
6 0
3 years ago
Other questions:
  • If the product of two positive fractions a and b is 15/56, find three pairs for possible values for a and b
    11·2 answers
  • A juice company produced 8,064 cartons of juice in 21 days.each day,they produced the same number of cartons and delivered those
    12·1 answer
  • Drew’s work crew put up 45 sections of fencing in a park. Each section was 6 feet long. How many feet of fencing did Drew’s crew
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%20%5Cdiv%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D%20" id="TexFormula1" title=" \
    5·2 answers
  • 7.45 x 10^3 in standard notation
    13·2 answers
  • Although a research question usually concerns the ____ the actual research participants are selected from the ____.
    6·1 answer
  • One x-intercept for a parabola is at the point (0.5,0). Use the factor method to find the other x-intercept for the parabola def
    14·1 answer
  • I need help pleaseeee
    11·1 answer
  • A sector with a radius of 12 cm has an area of 607 cm. As = 607 cm r = = 12 cm What is the central angle measure of the sector i
    9·1 answer
  • FREEEEEEE POINTSSSSSSSSFREEEEEEE POINTSSSSSSSSFREEEEEEE POINTSSSSSSSSFREEEEEEE POINTSSSSSSSSFREEEEEEE POINTSSSSSSSSFREEEEEEE POI
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!