1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
15

Which fraction is close to, but less than 1/2?

Mathematics
1 answer:
qwelly [4]3 years ago
8 0

Answer:

1/9, 2/9, 3/9, 4/9, 1/8, 2/8, 3/8, 1/7, 2/7, 3/7, 1/6, 2/6, 1/5, 2/5, 1/4, 1/3.

Step-by-step explanation:

hope this helps,

You might be interested in
Simplify the expression. Write your answer as a power.<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%285%5E%7B4%7D%20%29%5E%7B3%7D" id=
Charra [1.4K]

Answer:

5^{12}

Step-by-step explanation:

Lets say there's a number 'x' and there's an expression (x^a)^b where 'a' & 'b' are also numbers , <u>the simplified form of the expression is </u>x^{a \times b}<u>.</u>

So ,

(5^4)^3 = 5^{4 \times 3} = 5^{12}

6 0
3 years ago
A person drives a car at a constant speed for 4 hours and 30 minutes, traveling 288 miles. Find the speed of the car in miles pe
JulsSmile [24]
The speed of the car is 64 mph
8 0
4 years ago
27/100 irrational or rational?
andriy [413]

Answer:

It would be a rational number.

Step-by-step explanation:

An easy way to tell if a number is rational is by seeing if it can be put in fraction form. As you can see, 27/100 is a fraction, so it is rational.

8 0
3 years ago
6) Which is the best deal?<br> 3.45 lbs for $3.58<br> $10.23 for 10.43 lbs
kirill115 [55]

Answer:

3.45 lbs for $3.58 because your getting 3 pounds of the item for 3 dollars.

Step-by-step explanation:

3.45 lbs for $ 3.58 is cheaper than 10.43 lbs for 10.23

5 0
3 years ago
There were 5 people who bought tickets to a football game.They bought 3 tickets each.How many tickets were bought in all
VLD [36.1K]
Easy! 5×3 tickets which equals 15 tickets in all!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What does minimum or maximum value of the function mean
    8·1 answer
  • The sum of 41 and w is 26
    13·2 answers
  • The cake store is having a 25%, percent off sale on all of its cakes. If the cake you want regularly costs $9 dollar , how much
    6·2 answers
  • Carlo attends art class every 4 weeks, chess club every 2 weeks, and fencing lessons every 3 weeks. If he attended all three thi
    15·2 answers
  • If you can buy 1⁄4 pizza for 5 dollars, how much can you purchase for 8 dollars? Write your answer as a fraction.
    10·1 answer
  • How do you find sin20°cos40°+cos20°sin40°
    11·1 answer
  • Please help me out.....​
    10·1 answer
  • I bought an 18 ounce box of Cheerios for $3.64. How much is it per ounce?
    11·2 answers
  • Could someone please help me quickly? What are the ratios for sin, cos, &amp; tan?
    5·1 answer
  • Suppose you draw 8 cards out of a well-shuffled deck of 52 cards, and one-by-one with re-placement, consider X as the number of
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!