1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
11

A sweater was 48$ but its now 2/3 of it original price and you have a 5$ coupon

Mathematics
1 answer:
ella [17]3 years ago
4 0

Answer:

27

Step-by-step explanation:

First find 2/3 of the original price

48*2/3 =32

Now subtract the coupon

32 -5

27

You will pay 27 dollars before tax

You might be interested in
It costs a dollars for an adult ticket to a reggae concert
brilliants [131]

the answer is C.

12a -18s =36

(12 adult tickets= 12a) - (18 student tickets =18s) =$36

5 0
3 years ago
HELPPPLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
MAXImum [283]
C May be the answer sorry if it is wrong.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Grant takes an Uber from his hotel to a restaurant. The cost of the Uber is a $2.95 initial charge plus $2.25 per mile. Which eq
Papessa [141]
The answer is Y= 2.25x+2.95
6 0
3 years ago
The measure of each angle of a regular octagon is _____ the measure of each exterior angle of a regular hexagon.
VikaD [51]
The answer is "A. greater than" because if the number of edges increase, the measure of each exterior angle increases too!

Hope this helps. :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I am stuck on this will give brainest
Cloud [144]

Answer:

Step-by-step explanation:

21. (24)(2)/6+4=48

=48/6+4

=8+4

=12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bill measures the circumference of a circular fish pond to be 28 ft. What is the diameter of the fish pond, rounded to the neare
    15·1 answer
  • suppose you have a conical shaped tent that you will use for camping. you want to bring along a tarp to fully cover the lateral
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to
    9·2 answers
  • The slope of the line graphed
    13·1 answer
  • Question 5 on the attachment
    15·1 answer
  • Right and solve a system of equations a rectangle has a perimeter of 34 cm and an area of 52 cm² its length is five more than tw
    7·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • Write an algebraic expression for the situation.
    14·1 answer
  • A theater has 43 seats in the first row, 47 seats in the second row, 51 seats in the third row, and so on. How many seats are th
    15·2 answers
  • Select the two values of x that are roots of this equation.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!