1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marissa [1.9K]
3 years ago
11

I need help with a math question. Plz help will mark Brainliest. Here is the link to the math picture.Oh and Find the Value of X

Mathematics
1 answer:
zzz [600]3 years ago
7 0

Answer:

the correct answer is B. hope this helped

You might be interested in
What's the sum for 329+252
HACTEHA [7]

Answer:

581

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Compare using &lt; or &gt; or =<br><br><br> -15____-21
Salsk061 [2.6K]
<h3><u><em>Answer:</em></u></h3>

-15 > -21

<h3><u><em>step by step:</em></u></h3>

We know that 15 < 21 then  -15 > -21

5 0
3 years ago
What is the equation of a line that passes through point r(−3, 5) and has a slope of 4?
nexus9112 [7]
The equation of any line is:
y=mx+b  m is slope.

We just need to put inside of equation x=(-3) and y=5:
5=4*(-3)+b
17=b

It follows that equation of a line is:
y=4x+17
4 0
4 years ago
What is ​ BC ​?<br><br> ? ah
bija089 [108]
Before christ duh (BC)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2x+3y = 4 and y = 34, what is the value of x?
weeeeeb [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

2x + 3y = 4

When y = 34

2x + 3(34) = 4

2x + 102 = 4

2x = 4 - 102

2x = - 98

x = -98/2

x = - 49

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Match the type of sequence to the appropriate example
    7·1 answer
  • 5,000 kilograms minus 825 kilograms
    10·1 answer
  • Ma ktoś zadania od matematyki klasa 6 matematyka z kluczem część 2 ?? Podaję strony. 45,46,56,62,63 i 64 . Wszystkie zadania z t
    11·1 answer
  • (10 POINTS AND BRAINLIEST FOR BEST)Which number sentence represents the model?
    10·2 answers
  • Given the sequence 7, 12, 17, 22
    9·2 answers
  • 2(3x + 5) - 16 + 2<br> due soon
    7·1 answer
  • A 12-ounce bag of chips costs $2.88. What is the unit rate per ounce of chips A $0.17 O B. $0.24 OC. $0.25 OD $0.42​
    14·1 answer
  • Write 460,000,000 as a power of ten.
    10·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to the line y = -1/3x+4 and passes through the point (6,5)
    13·1 answer
  • Help Me please . I want to know cube root of 512 and 997002999 . please man fast​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!