1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
3 years ago
6

A store is offering a 20% discount. The original price of a t-shirt is $18. What is the sale price of the t-shirt?

Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
3 0

Answer:

$3.6

Step-by-step explanation:

I looked it up, I don't know how to do that on my own

You might be interested in
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
nikitadnepr [17]
1.49/6=0.248 cents
3.59/13=0.276 cents
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
NO WRONG ANSWERS Two customers took out car loans from a bank. Marcus took out a 5-year loan for $10,000 and paid 4.7% annual si
Gennadij [26K]

Answer:

2164 dollars

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
3) A school's enrollment in 2019 was 692 students. In 2020 they enrolled 852 students. What was the % increase in students from
elena55 [62]

Answer:

D. 23.1%

Step-by-step explanation:

852-692=160    160/692=0.231213873  rounds to 0.231  move decimal over two places to the right to make it percent which is 23.1%

5 0
3 years ago
Factor tree of 74 and 48​
larisa [96]
Answer: Here is your answer. Mark as brainlist please :)

3 0
3 years ago
Whats 318,224,475 rounded too the nearest ten.​
aivan3 [116]
318,224,480

5 is in the ones place so u round up
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the two binomials that are factors of this trinomial.
    5·2 answers
  • What is 60/d when D =10
    14·2 answers
  • Lisa owes $2 to each of her 6 friends. What amount represents Lisa’s debt? *
    11·1 answer
  • Students in a fitness class each completed a one-mile walk or run. The list shows the time it took each person to complete the m
    11·2 answers
  • Select the correct answer.
    15·2 answers
  • URGENT!!!! Han earns $48 for babysitting 3 hours. How much money does Han make per hour? Explain
    15·2 answers
  • Can you help me please​
    13·2 answers
  • Helppp plz I will mark brainliestttt
    7·1 answer
  • What is 30 − 30 ÷ 5 × 2 + 8
    8·2 answers
  • 3x + 2(x - k) + 3 = 5x - 5
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!