1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seraphim [82]
2 years ago
15

The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per

Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

the equivalent y equals 5x represent a proportional relationship what is the constant of the proportional

netineya [11]2 years ago
5 0

Answer: A greater weight of peaches will be bought

Step-by-step explanation:

The unit rate for peaches = $2.00 per pound.

The unit rate for grapes = $2.50 per

pound.

Amount to spend = $10

Weight of peaches to buy with $10 = $10 / $2.00

= 5 pounds

Weight of grapes to buy with $10 = $10 / $2.50

= 4 pounds

Therefore, a greater weight of peaches will be bought as 5 pounds will be bought instead of 4 pounds for grape.

You might be interested in
Beş üzeri üç ekşi otuz bölübeş eksi iki üzeri iki işlemini sonucu aşağıdakilerden hangisidir?
tankabanditka [31]

Ce clasă ești sa văd daca te pot ajuta

3 0
2 years ago
QUESTION 9.1 POINT
Rainbow [258]

Answer:

120 different color  combinations are possible.

Step-by-step explanation:

The order in which the color are chosen is not important(blue, green and red is the same outcome as red, blue, green), which means that the combinations formula is used to solve this question.

Combinations formula:

C_{n,x} is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}

In this question:

3 colors from a set of 10, so:

C_{10,3} = \frac{10!}{3!7!} = 120

120 different color  combinations are possible.

5 0
2 years ago
Need helpppppp pleaseeeeee help mememememee
LuckyWell [14K]

Answer:

Step-by-step explanation:

v=3+1.5x7

v= 13.5 m/s

8 0
2 years ago
If the area of a circle measures 9π cm2, what is the circumference of the circle in terms of π?
8_murik_8 [283]

Answer: option B

Step-by-step explanation:

The circumference of a circle can be calculated with this formula:

C=2\pi r

Where "C" is the circumference of the circle and "r" is the radius of the circle.

The area of a circle can be calculated with:

A=\pi r^2

Where "r" is the radius.

Knowing the area, you can solve for the radius:

r^2=\frac{9\pi cm^2}{\pi }\\\\r=\sqrt{\frac{9\pi cm^2}{\pi } }\\\\r=3cm

Substituting into  C=2\pi r, you get that the circumference of this circle is:

 C=2\pi (3cm)=6\pi\ cm

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A skateboard is 15 dollars and you have a a 50 discount what is the tatol savings
Elina [12.6K]

Answer: $7.50 Off

Step-by-step explanation: To find the total amount of savings for a $15 skateboard that has a 50% discount, you‘ll have to simply divide $15 by 2 because 2 represents 50% or <u>half</u> of $15. This will give you a final answer or result of $7.50 off for a $15 skateboard.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve and graph the following inequalities
    10·1 answer
  • What is the coefficient of y in the expression?
    5·2 answers
  • CHOOSE ONLY 1 TO DO AND PLZ WRITE THE ANSWERS
    13·1 answer
  • What is 4 1/6 divided by 10 in simplest form
    6·2 answers
  • Pretty Pavers company is installing a driveway. Below is a diagram of the driveway they are
    13·1 answer
  • Hi<br><br> what is 9257289357218q4918 x 5823829.94325892580254
    12·2 answers
  • Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
    11·2 answers
  • Chris made his aunt a garden. The width is 7 2/5 ft and the length is 5 1/2 ft. What is the area of the garden?
    12·1 answer
  • 2. (MCC 6.5) Find the value of x. 77° (6x17)°​
    5·1 answer
  • It’s question 14 I need help with please it’s due soon
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!