1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
2 years ago
5

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.56. How much does one orange cost?

Mathematics
2 answers:
zheka24 [161]2 years ago
8 0

Answer:

.39 cents

Step-by-step explanation:

1.56 divided by 4 is .39

dimaraw [331]2 years ago
8 0

Answer:

36 cents

Step-by-step explanation:

if you multiply 36 by 4 you'll get 1.56

You might be interested in
Probability and Statistics
Rainbow [258]

Answer:

Step-by-step explanation: if you want to obtain the probability that x<em> </em>\leq-3 , then you need to add the probability for the cases x=-3 and x=-5.

p=0.13+0.17= 0.3

answer=0.3

6 0
3 years ago
a cake divided into 10 equal slices.kim ate 3/5 of 1/2 of cake. what part of the whole cake did kim ate? ​
joja [24]

Answer:

3/10 of the whole cake

Step-by-step explanation:

When you divide a cake in halve you get 5 pieces on each side, if Kim ate 3/5 of 1/2 of the cake, then she ate 3 pieces, so she ate 3/10 of the cake, and other way to figure this out is multiplying the two fractions, 3/5 x 1/2 = 3/10

8 0
2 years ago
PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
Naddika [18.5K]
The formula is:

V=Bh or V= l x w x h

I will use the l x w x h

So we know what the values are for each unit, so we would plug them in:

L x W x H = 10 x 2.3 x 4.5

Multiply the values which gets you 103.5


So the answer is 103.5 units cubed.


Have a nice day - Yeet
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help plss. due tomorrow
Dima020 [189]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

Length times with times height

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that your present job pays a monthly gross salary of $1,560. You are offered a new position that pays $8.60 per hour with
motikmotik

Answer:

There are 4 weeks in a month and 40 working hours in a week

Since the $8.60 per hour, the gross monthly salary for your new position = 8.60*40*4 = $1,376

Your gross monthly salary at present job = $1,560

So the additional amount that you need to earn at your new position = 1,560-1,376 = $184

The hourly wage for addtional hours more than 40 hours at the new position = 1 1/2 * 8.60 = 1.5*8.60 = $12.90

So, number of hours that you need to work extra = 184/12.90 = 14.26 hours per month

So, number of hours that you need to work extra per week = 14.26/4 =  3.566 hours or 3.57 hours (Rounded to 2 decimals)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I NEED HELP WITHIN AN HOUR!!! HELP!!
    15·2 answers
  • Which statement below shows the best use of friendly numbers to estimate the value of 27 x 4
    6·2 answers
  • X+49=75 <br>solve this equation by undoing
    9·2 answers
  • I need help on number 9 please ;-;
    10·1 answer
  • PLZ HELP!! A die is rolled. What is the probability of rolling a 2 or a 6? &gt;&gt;Also, is this an mutually exclusive or inclus
    7·2 answers
  • Are 3/9 and 2/3 equivalent
    12·2 answers
  • An airline reports that it has been experiencing a 15% rate of no-shows on advanced reservations. Among 150 advanced reservation
    14·1 answer
  • Determine the angles that are congruent with ∠6 after ∠6 has been translated eight units to the right and two units down. Justif
    14·1 answer
  • Find COS Instructions: Find the value of the trigonometric ratio. Make sure to simplify the If needed
    12·1 answer
  • 2x^2+8x-3=-1<br> Solve by completing the square.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!