1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
2 years ago
12

There is a discount of sale of 20% off of a $450 pair of skis how much is the discount ?

Mathematics
2 answers:
Reika [66]2 years ago
6 0

Answer:

90

Step-by-step explanation:

20% of something is 1/5 and 1/5 of 450 is 90

450/5=90

g100num [7]2 years ago
5 0

Answer:

360

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the solution set?<br><br> A.) (0, -2)<br> B.) (2, 0)<br> C.) (7, 0)<br> D.) (5, 3)
max2010maxim [7]

Answer:

D.) (5, 3)

Step-by-step explanation:

Solution is where two lines intersect

Both lines intersect at x = 5 and y = 3

Answer

D.) (5, 3)

8 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Solve each proportion, round to one decimal place.<br> 4/9=x/20
guapka [62]

In order to solve a proportion you need to cross multiply, so you would do:

4x20 and 9xX and you would get...

9x=80

then divide by nine to get

x=8.8888888889

which is technically 8.9

3 0
3 years ago
1
ankoles [38]
We subtract the 17 from the 981 to make the two sides even so it’s easier to calculate, 981 - 17 = 964, then divide that by 2, 964/2 = 482. So your answer is 482.

Would appreciate brainliest!
6 0
2 years ago
What would be the answer?
zmey [24]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

To breakeven means that you made exactly as much money as you spent, so if you spent $50 to make lemonade, you would need to make $50 in profits from selling to break even

first subtract the cost of making each horse from the price of selling each horse (you do this to find out how much profits he makes from one horse):

125 - 75 = 50

now divide 300 by 50 to find out how many horses need to be made to break even:

300 ÷ 50 = 6

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Some students prepare 3 diffrerent snacks. They make 1/8 pound bags of nut mix, 1/4 pound bags of cherries, and 1/6 pound bags o
    6·1 answer
  • Write the equation of a line PARALLEL to y = 2x + 3 that passes through the point (3, 1).
    15·1 answer
  • Write an expression to represent the perimeter of:
    12·1 answer
  • Which angle pairs are supplementary? Check all that<br> apply.
    5·1 answer
  • write a linear equation in slope intercept form to model the situation: A telephone company charges $28.75 per month plus 10 cen
    15·1 answer
  • Robert is lying on the ground, looking at the top of a flagpole. The angle of elevation to the top of the flagpole is 25°. What
    13·1 answer
  • A line segment AB has the coordinates A (2,3) AND B ( 8,11) answer the following questions (1) What is the slope of AB? (2) What
    9·1 answer
  • Express your answer in scientific notation:<br> 8.8 * 10^7 + 3.1 * 10.8 =
    12·1 answer
  • Which equation describes the asymptote of the exponential function represented by this graph?
    8·2 answers
  • Help please, asap. i need this done
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!