1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
3 years ago
9

Iced tea and lemonade sell for different prices per gallon at Chicken-Fill-Up. Two gallons of iced tea and 3 gallons of lemonade

cost a total of $23.25. Five gallons of iced tea and 4 gallons of lemonade cost a total of $41.50. What is the price per gallon for each drink at Chicken-Fill-Up? What equation would I use to find the answer?
Mathematics
1 answer:
TEA [102]3 years ago
5 0

Answer:

  • Iced tea is $4.50 per gallon
  • Lemonade is $4.75 per gallon

Step-by-step explanation:

<u>Price</u>:

  • Iced tea = x, lemonade = y

<u>Equations</u>:

  • 2x + 3y = 23.25
  • 5x + 4y = 41.50

<u>Multiply the first equation by 5 and the second equation by 2 and subtract to eliminate x:</u>

  • 5(2x + 3y) - 2(5x + 4y) = 5(23.25) - 2(41.50)
  • 10x + 15y - 10x - 8y = 33.25
  • 7y = 33.25
  • y = 33.25/7
  • y = 4.75

<u>Use the first equation to find x:</u>

  • 2x + 3(4.75) = 23.25
  • 2x = 23.25 - 14.25
  • 2x = 9
  • x = 9/2
  • x = 4.50

Iced tea costs $4.50 per gallon

Lemonade costs $4.75 per gallon

You might be interested in
207,567 to the nearest hundred thousand
Nezavi [6.7K]
The hundred thousands place is the 2. Since the place below that is 0, it rounds down.
200,000
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I’m confused need help please
IrinaK [193]

Answer: The answer is 8

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y=1/3mx^3 – (m–1)x^2 + 3(m–2)x +1/3
ValentinkaMS [17]

Answer:

not true

Step-by-step explanation:

i just wants points mate

8 0
3 years ago
A pack of 6 cans of pop costs £1.80. A pack of 10 cans of pop costs £3.50.
Lelechka [254]

Let us look at the cost per can of both packs.

Cost of can in 6-pack = 1.80/6

                                      = £0.30

Cost of can in 10-pack = 3.50/10

                                     = £0.35

Since the cost of a can in the 6-pack is cheaper, it would be better to buy the 6-pack if you were looking to save money.

5 0
3 years ago
Find simple interest to the nearest cent for each principle, rate, and time. I= Prt. $1200, 3.9%, 2 years 6 months.
kykrilka [37]

Answer:

117.00

Step-by-step explanation:

I = prt  where i is the interest , p is the principal r is the rate and t is the time in years

2 years 6 months is 2.5 years

I = 1200 * .039* 2.5

I =117

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If 2000 is placed into a bank that pays 3% compound per year how much will be in the acoount after 2 years
    13·1 answer
  • I need help to explain the problem
    7·2 answers
  • A National Health Interview Survey conducted by the US Centers for Disease Control reported that using a cell phoneinstead of a
    8·1 answer
  • 1. Solve the following:
    5·1 answer
  • Jackson wants to divide 2/5 pound box of trail mix into smal bags. Each of the bags will hold 1/10 pound of trail mix. How many
    9·2 answers
  • A nurse works for a temporary nursing agency. The starting hourly wages for the six different work locations are $12.50, $11.75,
    7·1 answer
  • Which number sentence is true? O A) 2.3 x 102 &gt; 2000 OB) 3.45 &gt; 1-4.35| OC) 345 &gt; 5:33 825 OD 13​
    10·1 answer
  • Select the correct answer. Consider the function represented by this graph. Which word or phrase describes the value of the func
    6·1 answer
  • 12) The length of one side of a triangle is 24 cm and the length of its hypotenuse is 40 cm. find the length of its third side.​
    5·1 answer
  • Can someone help me with these 4 geometry questions? Pls it’s urgent, So ASAP!!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!