1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
3 years ago
14

Each of the options below describes a relationship that you need to graph in a coordinate plane. which of the options will have

a slope of 50? select all that apply.
A.) Driving 450 miles in 9 hours
B.) Reading 250 pages in 5 hours
C.) Buying 4 suit jackets for $240
D.) Spending $200 on 5 pairs of shoes​
Mathematics
1 answer:
Whitepunk [10]3 years ago
4 0
You correct answer would be a.
You might be interested in
Please solve these coin problems:
ratelena [41]
1)
Solving from system of equations:
x- amount of 1 cent stamps
y- amount of 33 cent stamps
\left \{ {{1*x+33*y=18,40} \atop {x+y=80}} \right.\\x=80-y\\0,01*(80-y)+0,33y=18,40\\0,8-0,01y+0,33y=18,40\\0,32y=18,40-0,8\\0,32y=17,60 /:0,32\\y=55\\x=80-55=25
2)
x- amount of 20 cent stamops
y-amount of 34 cent stamps
From system of equations:
\left \{ {{0,2x+0,34y=19,90} \atop {x+y=75}} \right.\\x=75-y\\0,2(75-y)+0,34y=19,90\\ 15-0,2y+0
,34y=19,90\\-0,2y+0,34y=19,90-15\\0,14y=4,90/:0,14\\ y=35\\x=75-35=40
6 0
3 years ago
7 log(15/16)+6log(8/3)+5log(2/3)+log(32/25)<br>by logarithm laws<br>​
hammer [34]

Answer:

1.5871

Step-by-step explanation:

According to the Question,

  • we have, 7 log(15/16)+6log(8/3)+5log(2/3)+log(32/25)

The Solution, With Basic Properties of Log.

7*log15-7*log16+6*log8-6*log3+5*log2-5*log3+log32-log25

7*1.176-7*1.204+6*0.903-6*0.477+5*0.3010-5*0.477+1.505-1.3979

on Solving, We get

1.5871

4 0
3 years ago
Anna drove 476 miles in 7 hours. On average, how fast did she drive in miles per hour? Express your answer in simplest form.
Dvinal [7]

Answer:

68 miles per hour

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amber has 36 smarties to share among herself and 3 friends. How many smarties will each of them Receive?
ki77a [65]
There are 4 people in total
(including herself)
so 36 smarties should be evenly distributed among 4 people

so answer = 36/4 = 9
7 0
2 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • find the length of each object to the nearest half inch and quarter inch width of a mp3 player and length of a stapler?
    13·1 answer
  • Write the fraction in simplest form. 20/25 21/49 66/88 27/45
    7·2 answers
  • Find the area of a circle that has a radius of 9 mm. Use 3.14 for .
    11·1 answer
  • How to solve this problem
    15·1 answer
  • Of the 35 students in my class, 11 practice taekwondo, 11 play piano, and 20 take lessons at AOPS. 4 students play piano and go
    7·1 answer
  • Oceanside Bike Rental Shop charges 12 dollars plus 6 dollars an hour for renting a bike. Write an expression for the cost of ren
    11·1 answer
  • To solve 9x²-12x+4=49 by using the square root property, you would first rewrite the equation as...
    9·1 answer
  • (-4 , y) and (0 , -1); slope: -2​
    9·1 answer
  • If one lady make 50 roti in 60 mins then how 3 ladies will make how many roties in 60 mins
    10·1 answer
  • 7th-grade easy math PLEASE Answer correctly this is for a grade
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!