1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
2 years ago
9

John had $20. He earned $5, spent $10, earned $5 again, and then spent $3. After this series of earings and expenses, how much m

oney did he owe or have left?​
Mathematics
2 answers:
bezimeni [28]2 years ago
8 0

Answer:

It might be $17 for how much he has left.

Step-by-step explanation:

$20+$5-$10+5-$3=$17

BARSIC [14]2 years ago
7 0
He has 17 dollars left
You might be interested in
How do you find the surface area of a cylinder with
skelet666 [1.2K]

Answer:

2111.15

Step-by-step explanation:

A=2π*r*h+2π*r^2

You plug in your height and radius into the formula for surface area of cylinder

7 0
3 years ago
The lines of the equations are parallel, perpendicular, or neither. y = -x + 3 y = -x - 3
Blizzard [7]
It is parallel Lines
7 0
3 years ago
^^ question above! Thanks!
Aleksandr [31]
You can cross multiply and the answer would be 100/9
9/10=10/k
100=9k
k=100/9
7 0
3 years ago
A total of 120 smoothies were sold on the first day of the month from July-December. True or false
melisa1 [442]

Answer:

the answer would basically be 720 smoothies in total from Jul.-Dec.

Step-by-step explanation:

YWW :)

6 0
3 years ago
Write a simplified algebraic expression for each phrase or expression.
11Alexandr11 [23.1K]
I think it should be 15x
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carlos finds the absolute value of -5.3, and then finds the opposite of his answer. Jason finds the opposite of -5.3 and then fi
    13·2 answers
  • Please match this proof​
    6·2 answers
  • When drawing four cards, what is the probability of drawing an ace, a king, a queen, and a jack without replacement?
    12·1 answer
  • Please help and thank you
    13·1 answer
  • Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?
    14·2 answers
  • Question 1 (1 point)
    5·1 answer
  • PLS HELP!! :// i rlly need it!
    15·1 answer
  • Sarah needs to cover a triangle that has a base of 3¼ inches and a height of 5½ inches. What is the area that Sarah needs to cov
    14·1 answer
  • Find the value of 21 - 18 \ 3•2<br> 18<br> 1/2<br> 2<br> 9
    12·1 answer
  • URGENT !!! ANSWER NUMBER 7, right answer will get the brainlest!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!