1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
7

Michael and Hema are both trying to save money. Micheal starts with $55 and is saving $20 per week. Hema has $40 and is saving $

20 per week. After how many weeks will they each have exactly the same amount of money in their account
Mathematics
1 answer:
Whitepunk [10]3 years ago
4 0
If Michael starts with 55 and saves 20 per week. and hema starts with 40 ans saves 20 per week. they'll never have the exact same amount.
You might be interested in
Find the area of the figure<br> A) 114cm<br> B)350cm<br> C)418cm<br> D)447cm
Reika [66]

Answer:

409 is what I got.

Step-by-step explanation:

361 cm, as the square's area

and 48 as the area for the triangle.

Are you sure those are the answer choices because I'm getting 409.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution of this equation x + 6 =24
lawyer [7]
If you are looking for x then it is X = 18
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Enter the value of x.
dlinn [17]
10 is the answer because using the Pythagorean theorem 6^2 + 8^2 = 100. The square root of 100 would be 10
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which point lies below the x-axis and to the right of the
Cerrena [4.2K]
The answer is (4,-6)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find each quotient <br> -18/3<br> -5/-1<br> 24/-6<br> -10/-1<br> -25/5<br> -8/2
Gnoma [55]

Answer:

-6

-5

 -4

10

-5

-4

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You get a bagel for $1.95 and juice for $1.09 . You pay with a 5 -dollar bill. How much change will you get back?
    10·2 answers
  • 23 times 4 times 25 times 23 times(25 times 4) times 4 =
    15·2 answers
  • How many decimal places are in the product of the expression below?<br><br> 25.6 times 14.2
    5·2 answers
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • What are the numbers x+ y = 17 x - y= 7
    6·1 answer
  • Could someone help me out with the general process of this/these problems in general? Y'know like using this one as an example,
    15·2 answers
  • Please help im timed
    13·2 answers
  • Write and solve an equation to find the value of x and the missing angle measures.
    7·1 answer
  • What is the distance from (3.5 ,5) to (3.5, -12)<br> 17<br> 7
    13·1 answer
  • Two thirds of the class finished the test on time. What fraction of the
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!