1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sindrei [870]
3 years ago
10

Does the graph represent an arithmetic sequence or geometric sequence?

Mathematics
1 answer:
murzikaleks [220]3 years ago
8 0

Answer:

it is geometric because it multiplies by a factor of 3

You might be interested in
How much difference do a couple of weeks make for birth weight? Late-preterm babies are born with 34 to 36 completed weeks of ge
stiks02 [169]

Answer:

a) 0.3277

b) 0.0128

Step-by-step explanation:

We are given the following information in the question:

N(2750, 560).

Mean, μ = 2750

Standard Deviation, σ = 560

We are given that the distribution of distribution of birth weights is a bell shaped distribution that is a normal distribution.

Formula:

z_{score} = \displaystyle\frac{x-\mu}{\sigma}

a) P (less than 2500 grams)

P(x < 2500)

P( x < 2500) = P( z < \displaystyle\frac{2500 - 2750}{560}) = P(z < -0.4464)

Calculation the value from standard normal z table, we have,  

P(x < 2500) = P(z < -0.4464) = 0.3277 = 32.77\%

b) P ((less than 1500 grams)

P(x < 1500)

P( x < 1500) = P( z < \displaystyle\frac{1500 - 2750}{560}) = P(z < -2.2321)

Calculation the value from standard normal z table, we have,  

P(x < 1500) = P(z < -2.2321) = 0.0128 = 1.28\%

3 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
On the first week of class, Lisa reads 45 pages in her history book. It takes her 8 minutes to read. The next week she reads 36
vagabundo [1.1K]

Answer:

I wanna say C  not positive but I think C

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jesse needs to wrap the present shown below. How much wrapping paper would he need?
maxonik [38]
6in would be the answer
4 0
3 years ago
Question 1 <br> Which triangle is NOT similar to the other three?
Agata [3.3K]

Answer: i think its c

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone answer this question please answer it correctly if it’s corect I will mark you brainliest
    15·1 answer
  • Job a pays $9.95 per hour, 40 hours per week.
    13·2 answers
  • Rewrite the equation by completing the square 4x^2-4x+1=0
    13·2 answers
  • 7x + 3y = m
    8·2 answers
  • What’s the surface area of the prism in square inches? A.300 B.360 C.390 D.460 helpppppp
    7·2 answers
  • janet makes the conjecture that line p is also parallel to line r. what must the value of y be for her conjecture to be correct?
    15·2 answers
  • Determine if the sequence is arithmetic. If it is, find the common difference.
    14·1 answer
  • What is 103% of 127?
    7·1 answer
  • 3x + -3x = 0 is an example of what property?
    11·2 answers
  • You are paid 3.50 for every case you deliver to a store. If you deliver fifty seven cases, what will you be paid for that delive
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!