That represents an easy direct division, we divide:
$22.85 / 17 boxes = 22.85/17
= 1.34 dollars per box of crayon
that is the cost
Answer:
-7
Step-by-step explanation:
SRRY IF I'M WRONG IM ONLY IN 7TH GRADE BUT MY PROFILE SAYS HIGH SCHOOL srry:(
Answer:
Step-by-step explanation:
g(f(x)) = g(x²) = x²- 3
f(g(x)) = f(x-3) = (x-3)² = x²+ 6x + 9
Alrighty
we gots 1/4 circle and paralellogram
area circle=pi times radius^2
area paralelogram=base times height
1/4 circle is
radius is 10 so
area part circle is 1/4 times pi times 10^2=100/4pi=25pi=78.5 m²
area paralllogram is
10 times 3 because 3 is height and 10 is base length or 30
30+78.5=108.5 m² is the area