1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
2 years ago
9

4, 12, 36, 108, ... write an explicit formula for each sequence

Mathematics
1 answer:
Nesterboy [21]2 years ago
7 0

Answer:

Formula is ×3

Step-by-step explanation:

4×3=12

12×3=36

36×3=108

You might be interested in
You buy lunch for guests at a party. You can spend no more than $100. You will spend $20 on beverages and $10 per guest on sandw
solmaris [256]
You can invite 2 people+ you so that would be 3 people.So 1 bevrage and one sandwitch each person and you have 10$ tip
5 0
3 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone please help me I’ll give out brainliest please dont answer if you don’t know
Andru [333]

Answer:

subtract 7 from both sides

2x < 7- 7

subtract 7 from 7 to get 0

2x < 0

product of two numbers is < 0 if one is > 0 and the other is < 0. since 2> 0, must be < 0.

x < 0

5 0
2 years ago
When 9/10 is divided by 2/5 , will the quotient be greater than 1 or less than 1.
Feliz [49]
9/10 * 5/2 = 45/20
The quotient will be greater than 1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
louise bought 80 metres of fencing to make an enclosure for her pet dog .tommy if louise expects a rectangular enclosure what is
OleMash [197]

Answer:

400 m^2.

Step-by-step explanation:

The largest  area is obtained where the enclosure is a square.

I think that's the right answer because a square is a special form of a rectangle.

So the square would be 20 * 20  = 400 m^2.

Proof:

Let the  sides of the rectangle be x and y m long

The area A = xy.

Also the perimeter  2x + 2y = 80

x + y = 40

y = 40 - x.

So substituting for y in A = xy:-

A = x(40 - x)

A = 40x - x^2

For maximum value of A  we find the derivative and equate it to 0:

derivative A' =  40 - 2x = 0

2x = 40

x = 20.

So y = 40 - x

= 40 - 20

=20  

x and y are the same value so x = y.

Therefore for maximum area the rectangle is a square.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • If g(x)=5x-3 and h(x) = x find (goh) (4)
    13·1 answer
  • What is (2a-1)(8a-5)
    10·1 answer
  • What expresses 427 thousand is scientific notation
    10·1 answer
  • Convert the number to standard form.<br><br> 8.71 xx10^(12)
    11·1 answer
  • Calculate the area of a circle with diameter of 6cm
    10·1 answer
  • Trig Help!!
    8·1 answer
  • He measured the pool’s dimensions to be 15 feet long by 35 feet wide. The actual dimensions of the pool are 14.5 feet by 34.75 f
    12·1 answer
  • A 20-inch bicycle has tires with a diameter of 20 inches. What is the circumference of these tires?
    15·1 answer
  • Hamad invested 5000 AED in an account that pays 5% annual interest.
    7·1 answer
  • Taxi fare in Tampa cost a base fee of $4 plus an additional $0.85 for each mile traveled how much would a person pay to taxi far
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!