Answer:
Equation of the parabola: or
Vertex form:
Intercept form:Step-by-step explanation:
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
162 plants, if 60% of the plants live you can set it up like this: 60/100 = X/270, to find X, you cross multiply and divide by 100
Answer: I feel dumb too i dont like your teacher already that question is tooooooo complicated sry :(
Step-by-step explanation: