0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
From my thoughts I think the answer is 28
Answer:
432 flights are expected to arrive at time.
Step-by-step explanation:
48/50= 0.96
0.96 x 450= 432
Answer:
The answer is 77
Step-by-step explanation:
So, first put them in number order: 65, 73, 77, 77, 81, 83, 98. Then, we cross out the first and the last number. Now the numbers we have are 73, 77, 77, 81, 83. Then, we do that again. 77, 77, 81. One more time. 77 is the number we have left. Easy, right?