1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
2 years ago
6

Can i get some help and a good explenation

Mathematics
2 answers:
neonofarm [45]2 years ago
7 0
For a unit rate you need to divide the money by the ounces so $12.50 divided by 5 ounces would be $2.5 so $2.5 per ounce is your answer
denis-greek [22]2 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is $2,50

Step-by-step explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

You might be interested in
Consider the right triangle below. Solve for x. Label the sides in the image as opposite, adjacent, or hypotenuse, then show you
Blizzard [7]

Answer: 11.9

Step-by-step explanation:

The opposite is across from the 35 degree angle and the ajacent is the side valued at 17.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Frick and frack are surveying the times it takes students to arrive at school from home. There are 2 main groups of commuters wh
noname [10]

Answer:

900

Step-by-step explanation:

divide 4

6 0
3 years ago
What is the total surface area of a square pyramid with a base length of 10 meters and a slant height of 13 meters?
Harlamova29_29 [7]
130 please give Brian
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The following sample of weights was taken from 8 cookies off the assembly line. Construct the 95% confidence interval for the po
Gemiola [76]

Answer:

what are you asking

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
PLS HURRY!!!!!!!!!! NEED HELP
GenaCL600 [577]

Answer:

42, 56, 70

Step-by-step explanation:

A right triangle must always have a ratio of side lengths that allow it to connect fully.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor out 1/4 out of 1/4x+11/4
    9·1 answer
  • Simplify x+x^2+2x^2-3x
    15·1 answer
  • What are the steps into solving this problem
    7·1 answer
  • A cargo plane flew to Moscow and back. It took six hours longer to go there than it did to come back. The average speed on the t
    15·1 answer
  • -13 can be classified as a whole number, interger, or rational number
    7·2 answers
  • What would the answer to 4 2/3 - 1 1/3 divided by 2
    11·2 answers
  • Find the slope of the above line.
    7·2 answers
  • Teresa, Eric, and Ryan sent a total of 99 text messages over their cell phones during the weekend. Eric sent 3 times as
    9·1 answer
  • SUPER EASY QUESTION WILL GIVE BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Which sign makes the statement true? (3 × 7) 21 = 1
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!