1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nitella [24]
3 years ago
6

Can i get some help and a good explenation

Mathematics
2 answers:
neonofarm [45]3 years ago
7 0
For a unit rate you need to divide the money by the ounces so $12.50 divided by 5 ounces would be $2.5 so $2.5 per ounce is your answer
denis-greek [22]3 years ago
4 0

Answer:

The correct answer is $2,50

Step-by-step explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

You might be interested in
Como funciona una tanda?
SVETLANKA909090 [29]

tipo de lote? para qué tema

5 0
2 years ago
The table represents the recommended exercise intensity for an aerobic program based on the number of visits since beginning the
Rufina [12.5K]

Answer:

66%, 69%, 72%

63%, 65%, 67%

67%, 72%, 77%

Step-by-step explanation:

it says that people recommend the same intensity for three then increasing for three then decreasing thus repeating this cycle

so anyways for the fourth fifthe and sixth visit itll be an increasing sensitivity

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5.
ICE Princess25 [194]

Answer:

5 x 8 /a*7

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is an<br> Answer:<br> equation of the line that passes through the points (-2, 7) and (-8, 4)?
Mariana [72]
-2=x1 7=y1 -8=x2 4=y2

Y=Mx+b

Y2-y1 = 4-7 =-3
X2-x1 = -8-(-2) = -6
M (slope) = 3

Use the coordinate (-8, 4)

Y = MX + B = 4 = 3(-8) + b
4 = -24+ B
Add 24 to both sides to keep your equation balanced
B equals 28

Y = 3X + 28
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Pl help I will give you Brainly
elixir [45]

Answer:

The fourth one.

Step-by-step explanation:

I am pretty sure.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need sambady help my to rate the question
    13·1 answer
  • Set up the integral needed to find the volume of the solid bounded by the hyperboloid z2 = 64 x2 y2 and by the upper nappe of th
    10·1 answer
  • Ciana worked 5 hours on Saturday and
    8·1 answer
  • Use two mixed numbers to write an equation with a sum of 4 1/4
    9·2 answers
  • explain how the number of text messages Dario sent and the cost form an arithmetic sequence. Then write an expression to find Da
    11·2 answers
  • PLZ HELP GIVING 5 STARS<br> TO PEOPLE WHO GIVE ANSWER
    10·1 answer
  • An item has a listed price of 40%. If the sales tax rate is 8%, how much is the sales tax (in dollars)?
    9·1 answer
  • Answer this fast, please!
    10·1 answer
  • Help me, please...................
    12·2 answers
  • The graph shows the relationship between the distance that a snail crawls and the time that it crawls.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!