1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melisa1 [442]
2 years ago
13

Hello I need help Find the missing side lengths, leave your answers as radicals in simplest form

Mathematics
1 answer:
Jet001 [13]2 years ago
4 0

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

y =  \frac{1}{2}  \times  \frac{8 \sqrt{3} }{3}  \\

y = \frac{4 \sqrt{3} }{3}  \\

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

x =  \frac{ \sqrt{3} }{2}  \times  \frac{8 \sqrt{3} }{3}  \\

x = \frac{8 \times  { \sqrt{3} }^{2} }{2 \times 3}  \\

x =  \frac{8 \times 3}{2 \times 3}  \\

x =  \frac{8}{2}  \\

x = 4

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

You might be interested in
Solve the inequality.
Bas_tet [7]

Answer:

x > -11/15

Step-by-step explanation:

−15x + 1 < 12

Subtract 1 from both sides

-15x < 11

Divide both sides by -15

reverse the inequality when multiplying or dividing by a negative

x > -11/15

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the equation below to make an equation that is equal to 1
Neko [114]

Answer:

2/5+3/5=5/5 or is = 1

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A regular hexagonal flower pot has sides that measure x−6x-6 units. Its perimeter is 78 units. What is the value of x? plus 20 p
tiny-mole [99]
Assuming this is the same test I just took, the answer would be 19.

5 0
3 years ago
if you had to read for 20 hours in total and you read 20 minutes a day how many days would it take you to finish?
Goryan [66]
It takes 3 days to complete one hour of reading. So 3 x 20 = 60 days total.
6 0
3 years ago
N
Mars2501 [29]
It’s is the answer is c spring well
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLEASE ASAP I WILL GIVE BRAINLYIST PLEASE ASAP
    5·1 answer
  • The square root of 10 belongs to what family of real numbers
    11·1 answer
  • Classroom had 35 glue sticks if the ratio of glue sticks to glue bottles was fiveto how many bottles did the classroom have
    7·1 answer
  • (4x-25)=(2xt5) solve for x
    6·1 answer
  • 9x6<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=9%20%5Ctimes%206" id="TexFormula1" title="9 \times 6" alt="9 \times 6" align="absmiddle
    10·2 answers
  • What is the slope of the line through ( -2.1) and (2, -5)
    9·1 answer
  • a Toyota Yaris goes 15 km on one litre of petrol how much petrol will it need to get to paga from bawku,120km​
    11·1 answer
  • What is the unit rate for $7.30 for 5 pounds.
    8·2 answers
  • What are the first 10 digits after the decimal point (technically the hexadecimal point...) when the fraction 1/7 is written in
    8·1 answer
  • When the admission price for a baseball game was $4 per ticket, 50,000 tickets were sold. When the price was raised to $5, only
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!