Answer:
1.46
Step-by-step explanation:
Unit rate is the amount for only one pound. To do this, divide 7.30 and 5.
Divide:
7.3 / 5 = 1.46
Each pound is $1.46
Hope this helped.
1.46 dollars per pound
Take the total cost and divide by the number of pounds
7.30 dollars / 5 pounds
uh. the answer to this is
x=-4
Just had it on a test and got it write
Answer
(5)(1)3=53(