1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
13

Can you help me with number 4 pleaseeeeeee

Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]3 years ago
6 0

Answer:

r=15-8 r=7

Step-by-step explanation:

You know for sure that there are 15 sandbags. You know that 8 of those sandbags are blue. If 8/15 are blue, then the other 7 must be red.

You might be interested in
Solve, cross multiply<br><br>(x+2) / 2x = 3/2
bonufazy [111]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

x+2/2x=3/2

2x×3=2x+4

6x=2x+4

4x=4

x=4/4

x=1

5 0
2 years ago
There are 36 students in mrs.Keaton's sixth grade class. If 5/12 of her students are girls, how many girls are in the class?
olga_2 [115]
There are 15 girls in the class. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help?<br>make sure you simplify
ololo11 [35]

This would be 5^2 because you have to subtract the exponents.

6 0
3 years ago
-5x+ 10 = =5y<br> Slope-Intercept Form
I am Lyosha [343]

\Huge\boxed{\boxed{y=-x+2}}

\large\textsf{Explanation:}

-5x+10=5y

Use the symmetric property to flip the sides of the equation.

5y=-5x+10

Divide everything by 5.

\Large\boxed{y=-x+2}

8 0
3 years ago
On the coordinate plane shown, each grid unit represents 10 feet. Polygon QRST has vertices Q(10, 30), R(−20, 30), S(−20, −10),
maks197457 [2]
Do you still need help
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If john can drink one barrel of water in 6 days, and mary can drink one barrel of water in 12 days, how long would it take them
    13·1 answer
  • Garcia's bike rentals it costs $28 to rent a bike for 5 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?
    12·2 answers
  • The sum a 8 and a number h is 12
    15·2 answers
  • A car passes a landmark on a highway traveling at a constant rate of 45 kilometers per hour. One hour later, a second car passes
    12·2 answers
  • Pls help Suppose 30=a×60. What is 30a ?
    5·2 answers
  • What is the absolute value of the following complex number? -6+3i
    5·2 answers
  • Find the length, x, of the third side of the triangle.​
    5·2 answers
  • Zoom in to see more clear :)
    11·1 answer
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Suppose we have 14 boxes of pastries (each box of a different flavor), each with a scone and a muffin inside. For example, one b
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!