1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
9

Please explain how to do this please show work

Mathematics
1 answer:
marta [7]3 years ago
6 0

Answer:

(x-1)(x+4)

I.e x(x+4)-1(x+4)

Xsquare +4x -x -4

Xsquare +3x -4

You might be interested in
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
Find the area of the trapezoid below.
spin [16.1K]

Answer: 72 9 times 8 is 72

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Y = 4x + 6
OlgaM077 [116]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

y=4x+6

y=6-4x

y=12

y=4x+6

12=4x+6

12-6=4x

6/4=4x/4

x=3/2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
5. The force of an object (f) is equal to its mass (m) times its acceleration (a). Thus, the formula for calculating force is f
serious [3.7K]
A.acceleration=force divided by mass
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
a metal cube measures 2-centimeters on each side the mass of the cube is 72 grams what is the density of the metal cube​
Umnica [9.8K]

Answer:

9 gram/cm³

Step-by-step explanation:

Volume of  a square (L³) = 2³ = 8cm³

Volume of  a square (L³) = 2³ = 8cm³

But Density = mass/volume

But Density = Mass/Volume

Density = 72grams/8cm³

Density = 9grams/cm³

8 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you write an algebraic expression for 42 decreased by twice some number
    11·1 answer
  • Help me out please thank you
    7·2 answers
  • Chaz is a college student. He has a checking account balance of. -$52.00. His roommate will,s checking account balance is -$59.2
    7·1 answer
  • 7th-grade math help me, please :(
    13·2 answers
  • I need explanation and answer please,thanks.
    13·1 answer
  • Y=x+5<br> x-5y=-9<br> Can someone please help ASAP
    11·1 answer
  • An item on sale costs 40% of the original price. If the original price was $45, what is the sale price?
    13·1 answer
  • How do I solve (350^9/350^5)?​
    15·1 answer
  • Solve 8m-2(14-m)&gt;7(m-4)+3m
    5·1 answer
  • Which box plot represents the data set 1, 1, 3, 3, 3, 7, 9, 9, 9, 9, 15?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!