Step 1:
Solve one of the equations for either x = or y = .
Step 2:
Substitute the solution from step 1 into the other equation.
Step 3:
Solve this new equation.
Step 4:
Solve for the second variable.
Example 1: Solve the following system by substitution
Substitution Method Example
Solution:
Step 1: Solve one of the equations for either x = or y = . We will solve second equation for y.
solution step 1
Step 2: Substitute the solution from step 1 into the second equation.
solution step 2
Step 3: Solve this new equation.
solution step 3
Step 4: Solve for the second variable
solution step 4
The solution is: (x, y) = (10, -5)
Hope this helps!
Answer:
9
Step-by-step explanation:
y-11=25-3y
y + 3y = 25 + 11
4y = 36
y = 36 / 4
y = 9
Hope it will help :)
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
8x + 7 = 5
A "product" is the result of a multiplication operation. So the product of a number, ( which we will call x,) and 8 would be 8x. (Or 8*"x" number) 7 more than that product would be 8x + 7 = 5
Hope that this helps!