Okay, if you pay $5 dollars a day, and you pay for 4 days:
5*4 = 20
Katy will have to pay $20
All real numbers are solutions, let me know if you need an explanation luv
It would help to first find the unit rate. We know that the plane flies 810 km per 1.5 hours. Divide by 1.5 on both sides:
810/1.5 = 540 km/hour
Then, multiply both the hour and the distance by 2:
540 * 2 = 1080 km/2 hours.
Answer:
The Commutative Law of Addition.
Step-by-step explanation:
Basically, this law says we can swap numbers over and still get the same number when we add. This has demonstrated exactly that.
Hope this helped!
L=R*angle, but the angle *must* be in radians. So, just translate 43 degrees into radians: 43 * pi / 180, and you'll get:
L = 42 * ( 43 * pi / 180 ) ~ 31.504666, which rounded to the nearest hundredth is 31.50 cm.