1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
6

Stefanie swam four-fifths of a lap in the morning and seven-fifteenths of a lap in the evening. How much farther did Stefanie sw

im in the morning than in the evening?
Mathematics
1 answer:
ddd [48]3 years ago
4 0
Stefanie swam 1/3 further in the morning.
4/5 - 7/15
12/15 - 7/15 = 5/15
5/15 = 1/3
You might be interested in
Determine if the following statement is true or false:
Nitella [24]
The correct answer would be that the statement is true. <span>The point-slope form of a line is y + y1 = m(x + x1), where m is the slope and (x1, y1) is a point on the line. This form of the equation of the line is helpful especially when you are asked to find the equation of the line given a point and the slope.</span>
6 0
2 years ago
What is the sum of the roots of x²−10x+1=0?​
Debora [2.8K]

Answer:

1²

Step-by-step explanation

5 0
3 years ago
Can someone help? And yes it shows the whole page! :)
cricket20 [7]

Uhh the the Nader ic clearing at the back page

8 0
3 years ago
I really need help with my homework. <br><br> factorise 10x+25
alina1380 [7]
5(2x + 5), because 10x and 25 only have 5 in common, which is why it's outside the bracket, and 5 × 2x is 10x, and 5 × 5 is 25. Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression. -3m + 2n + 9m
ycow [4]

Answer:

Step-by-step explanation:9m -3m +2n = 6m+2n

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What types of problems can be solved using greatest common factor? What types of problems can be solved using three least common
    14·1 answer
  • Explain why the value of 2/5 stays the same
    14·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • For the total population of a large southern city, mean family income is
    8·1 answer
  • What is Two thirds of four forths-fifths of a dozen
    11·1 answer
  • Find the unit rate. Enter your answer as a mixed number. 7 1 A fertilizer covers 8 square foot In = hour. The unit rate is squar
    5·1 answer
  • If a sample proportion is 0.65, which range of possible values best describes
    9·1 answer
  • A utility company charges $0.12 per kilowatt-hour for energy a customer uses. They give a credit of $0.025 for every kilowatt-ho
    11·1 answer
  • Use the benchmark 1/2 to compare 5/8 and 2/7
    10·1 answer
  • Please help guys love you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!