1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
3 years ago
6

A cat food company sells its canned cat food to stores for $0.20 per can. One of the stores sells the can of cat food for $0.55.

What percent markup did the store use?
Mathematics
1 answer:
Harman [31]3 years ago
8 0

If im wrong I apologize but I believe it is 0.33 percent more But what I did what subtract the to talk of store A from store B and that is what I got put -0.33 of needed.

You might be interested in
Yasmine estimated the difference of 87.71 and 5.8 by rounding each number to the nearest whole. What was Yasmine's estimate, and
Alex73 [517]

Answer:

Yasmine estimated the difference to be 82. The actual difference is 81.91.

Step-by-step explanation:

The rounded whole number of 87.71 is 88 and the rounded whole number of 5.8 is 6.

So, the difference between the numbers 87.71 and 5.8 by rounding each number to the nearest whole numbers will be

(88 - 6) = 82.

The actual difference between the numbers 87.71 and 5.8 is (87.71 - 5.8) = 81.91.

Therefore, Yasmine estimated the difference to be 82. The actual difference is 81.91. (Answer)

3 0
3 years ago
On a scatter plot what does it mean when both variables are increasing
STatiana [176]
Both are getting bigger or increasing you need to rephrase the question 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
18
Alex777 [14]

Answer:

Point Z

Step-by-step explanation:

Since the scale is one, first you go 0.5 to the left (-0.5 X) then you go 0.75 up (0.75 Y) then you have your answer.

8 0
2 years ago
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of 5 in 5,708
poizon [28]

Answer:

5000

Step-by-step explanation:

The 5 is in the "thousand" place, so it would be 5000

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What does +79 - 21 =
    13·1 answer
  • The Kwon family has a rainwater catchment system they use to water their garden. The storage tank is 80 inches deep. After 3 hou
    10·1 answer
  • What is (37-26) squared - 6 divided by -32 divided by 2 squared - (4 squared - 13)<br><br> Plz help!
    8·1 answer
  • Anyone know how to do these?
    11·1 answer
  • Find the solution of this system of equations. separate the x- and y- values with a comma.
    14·2 answers
  • The customer service center in a large new york department store has determined that the amount of time spent with a customer ab
    12·1 answer
  • Complete the square for 5x^2+10x-16.<br> first one to answer gets brainiest
    14·1 answer
  • Does the median of a data set have to be a value of the data set? Explain
    7·2 answers
  • Solve each equation
    6·2 answers
  • PLEASE PLEASE HELP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!Which system of inequalities is represented by the graph?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!