1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
9

2. Gabby worked 48 hours this week. Her regular pay rate is $15 per hour. How much is

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]3 years ago
8 0

Answer: $720

Step-by-step explanation:

48x15=720

Deffense [45]3 years ago
5 0

Answer:

$720

Step-by-step explanation:

48 x 15 = 720

You might be interested in
The difference of a number and -6 is less than 9 write an inequality and solve
Pavlova-9 [17]

Answer:

n - (-6) < 9

n < 3

Step-by-step explanation:

When setting up an inequality, using the key words from the problem will help.  The word 'difference' would indicate subtraction and 'less than' would be the '<' inequality sign.  Since the expression is 'the difference of a number and -6', we write:  

n - (-6) < 9

Whenever we subtract a negative number, we change both signs to positive:

n + 6 < 9

Using inverse operations to solve:  n + 6 - 6 < 9 - 6

n < 3

8 0
3 years ago
Factor y=x Squared-8x
Minchanka [31]
X²-8x
factor out x
x(x-8)
y=x(x-8)
6 0
3 years ago
PLEASE HELP !! WHAT IS THE ANSWER TO THIS PROBLEM??
choli [55]

Answer:

The formulas for area of a triangle and area of a square

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
36<br>48<br>Common Factors:<br>GCF:<br><br><br>What is it?​
Lady_Fox [76]

Answer: 6

Step-by-step explanation: 36 divided by 6 equals 6

48 divided by8 is 6

common factor is 6

4 0
3 years ago
huong and kathyrn each day impeoved their yards by planting rose bushes and ornamental grass. they bought their supplies from th
marta [7]

Answer:

One rose bush = $3

One bunch of ornamental grass = $4

Step-by-step explanation:

We can set up a system of equations to solve for this. Let cost of 1 rose bush be r and cost of 1 ornamental grass be g. Thus we can form 2 equations:

14r+7g=70\\5r+14g=71

We can multiply the first equation by -2 so that we can eliminate g. Thus, we have:

(*-2)14r+7g=70\\5r+14g=71\\-------\\-28r-14g=-140\\5r+14g=71\\--------\\-23r=-69\\r=\frac{-69}{-23}=3

Thus, 1 rose bush is $3. Now plugging in r = 3 into the first original equation, we can solve for g:

14r+7g=70\\14(3)+7g=70\\42+7g=70\\7g=70-42\\7g=28\\g=\frac{28}{7}=4

Thus, 1 bunch of ornamental grass is $4.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Camilas target heart rate should be about 200 beats per minute. Estimate the number of times camilas heart will beat in one seco
    15·1 answer
  • You are paid $78 for 6/12 hours of work. What is your rate of pay?
    9·2 answers
  • How many even integers greater than two and less then 20 are equal in value to the sum of 2 prime numbers?
    10·1 answer
  • Suppose a compact car uses 1 gallon of fuel for every 27 miles traveled. How would the graph for the compact car compare to the
    10·2 answers
  • Please help asap !
    11·1 answer
  • billy and bob picked mangoes from a tree in the ratio 3:5 respectively. if they collected 16 mangoes altogether then how many di
    10·1 answer
  • Jolene invests her savings in two bank accounts, one paying 4 percent and the other paying 10 percent simple interest per year.
    5·1 answer
  • Help me pls now its late and i need to turn it in.
    15·2 answers
  • Peggy had three times as many quarters as nickels. She had $1.60 in all. How many nickels and how many quarters did she have?. .
    7·2 answers
  • Answer plzzzzzz ’’’’’’
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!