Looking at the slope of the "best-fit" line, you can see that for every two hours of homework, 15 more points are scored. (compare t=0 to t=2).
For t=5, the line seems to go through 47.5. So for t=7, which is two hours more, you'd expect a score of 47.5+15 = 62.5.
That answer is in the list, so I'd choose that.
In reality, you would never be able to have any score you like just by putting more hours in, so this can never be a straight line forever...
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
and 
Step-by-step explanation:
If two equations are given, we can solve one of the equation in terms of single variable and put it in the other equation which will further give the value of x and y.
For the given equations:
Equation:1
Equation:2
Solving equation multiply equation 2 with 4 on both the sides
Equation 3
Subtracting Equation:3 from Equation:1

Putting value of 'y' in Equation:2 which will give the value of x

Is there a none option? if not then it has to be B.
Answer:
4000
Step-by-step explanation:
36kg = 36000g
36000g/9 bags = 4000g