$128
We have the rate “$176 for 11 hours of work”
Find the unit rate of dollars per hour by:
Divide 176 ÷ 11 = 16
UNIT RATE: $16 per hour
Now find how much dollars for 8 hours by:
Multiply 16 • 8 = 128
FINAL ANSWER:Mary would earn $128 for 8 hours of work
BRAINLIEST?
Have a nice day!
-SpaceMarsh :D
20 x 1.0 = 20 Therefore,
20 x 0.7 = 14
Answer:
f(-1)=8
f(3)=-4
Step-by-step explanation:
when x equals -1 you substitute -1 for x in the equation which would look like 5-3(-1) which you would then multiply -3 by -1 and get 3 which 5+3 would equal 8 so f(-1) equals 8
When x equals 3 you substitute 3 for x in the equation which would look like 5-3(3) which you would then multiply -3 by 3 which would give you 5-9 which equals -4 so f(3) equals -4
Answer:
2040
Step-by-step explanation:
you have to multiply then divide