1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
9

Helppp 20x-60/2=10(2x+4)

Mathematics
1 answer:
ikadub [295]2 years ago
7 0

hope it's helpful ❤❤❤❤❤❤

THANK YOU.

You might be interested in
Each interior angle of a regular polygon is 140°.Find the number of sides​
castortr0y [4]

Step-by-step explanation:

Each interior angle=140°

(n-2)180°/n=140°

180°n-360°/n=140°

180°n-360°=140°n

180°-140°=360°

40°n=360°

n=360°/40°

n=9

Hence, the number of sides of the polygon is 9.

It is nonagon .

8 0
3 years ago
Jackson rode his bike 2.5 miles from his house to school; how many yards did he ride
djyliett [7]

Answer:

4400 yards

Step-by-step explanation:

Convert miles into yards.

7 0
2 years ago
Based on the graph below, what is the y-intercept?
Sphinxa [80]

Answer:

the y intercept you are looking for is -3

4 0
3 years ago
Sheldon earned $245.00 on Monday He is paid $35.00 per hour Whe
fredd [130]

Answer: 3:45PM

Step-by-step explanation: 245 / 35 = 7. 7 hours after 8:45AM is 3:45PM.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you guys want I’ll make it 80 points + BRAINLIEST if you help me with my previous question just please please please let me k
lesya [120]

sure dude whats the question?


8 0
2 years ago
Other questions:
  • A rectangular prism has a length of 3 1/2 inches, a width of 5 inches, and a height of 1 1/2 inches. What is the volume of the p
    9·2 answers
  • The candy store is having a 30% off sale. Emma is going to buy $7.50 worth of candy.How much will she pay after the discount
    5·1 answer
  • Given f(x) = 4x4 + 5x3 – 15x2 – 45, find f(–3).
    5·2 answers
  • What is the distance, in radical form, between the points (4,6) and (8,-2)?
    14·1 answer
  • PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    5·1 answer
  • Pleaseeeee help me, thank youu
    9·1 answer
  • Mary split her gross pay from last week equally between her student loans, rent, and savings. She put $450 in her savings accoun
    9·1 answer
  • Dinner at your grandfather's favorite restaurant now costs $25.25 and has been increasing steadily at 4% per year. How much did
    6·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Find the area of the quadrilateral DEFG.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!