1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
8

Circle A has been enlarged to create circle A'. The table below shows the circumference of both circles.

Mathematics
1 answer:
stich3 [128]3 years ago
8 0

Answer:

Option (2) 1.5

Step-by-step explanation:

Rule for the dilation of an image by a scale factor is,

Scale factor = \frac{\text{Radius of image circle A'}}{\text{Radius of pre-image A}}=\frac{r'}{r}

                    = \frac{(2\pi) r'}{(2\pi) r}

                    = \frac{\text{Circumference of image}}{\text{Circumference of pre-image}}

                    = \frac{10.5}{7}

                    = 1.5

Therefore, scale factor was used to create a circle A' = 1.5

Option (2) will be the correct option.

You might be interested in
Mulan earns $14 per hour.Write and solve an equation to find how many hours she worked if she earned $112.
padilas [110]
Equation is 112= 14x
x= 8 
mulan worked for 8 hours

7 0
3 years ago
What is the value of -5.872 + (-5.1) ÷ 1.5? (a.) -9.272 (b.) -2.472 (c.) -7.315 (d.) 0.515
BigorU [14]

Answer:

The answer is A) -9.272

Step-by-step explanation:

-5.872 + (-5.1)/1.5

= -5.872 - 3.4

= -9.272

5 0
3 years ago
I REALLY NEED HELP PLEASE!
zhuklara [117]

Answer:

The answer to that question is b

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
At Friday's football game, 1,294 tickets were sold for a total amount of $8,816.00. If each student ticket costs $5.00, and each
NeTakaya

Answer:

512 student tickets.

Step-by-step explanation:

Let x be number of student tickets and y be number of adult tickets.

We have been given that at Friday's football game 1,294 tickets were sold. We can represent this information as:

x+y=1294...(1)

We are also told that each student ticket costs $5.00, and each adult ticket costs $8.00 and 1,294 tickets were sold for a total amount of $8,816. We can represent this information as:

5x+8y=8,816...(2)

From equation (1) we will get,

y=1294-x

Substituting this value in equation (2) we will get,

5x+8(1294-x)=8,816

5x+10352-8x=8,816

-3x+10352=8,816

-3x=8,816-10352

-3x=-1536

x=\frac{-1536}{-3}

x=512

Therefore, 512 student tickets were purchased at Fridays football game.

6 0
3 years ago
Multiply: (x+4)(x^2+2x+3) <br> Simplify and write your answer in Standard Form.
Oxana [17]

Answer:

x^3+6x^2+11x+12

Step-by-step explanation:

(x+4)(x^2+2x+3)

=x(x^2+2x+3)+4(x^2+2x+3) [by multiplying with bith sides]

=x^3+2x^2+3x+4x^2+8x+12

=x^3+2x^2+4x^2+3x+8x+12

=x^3+6x^2+11x+12

(please mark me brainliest)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?
    11·1 answer
  • 3. Kasey Marsenburg is a financial consultant for ABC Finance.
    15·1 answer
  • How many seconds are in 10 hours
    8·2 answers
  • Simplify the expression below. Show all steps. <br><br> √4x^2 ÷ 3y
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME WITH THIS THANKS
    9·2 answers
  • Consider the table of the powers of 8. A 1-column table with 6 rows. Column 1 is labeled Power of 8 with entries 8 cubed = 512,
    15·2 answers
  • Find the measure of &lt;2.<br> 62 = [?]
    8·1 answer
  • Pedro and Carmela are cleaning their kitchen. It takes Pedro 3 hours to clean the kitchen by himself, while Carmela can clean th
    8·1 answer
  • Liam is riding his bike at a rate of 7 miles per hour. He wants to beat his own-day riding record. To do so, he has to ride more
    15·1 answer
  • Compare using &lt; &gt;, or = 5 3/4 ____ 6 1/4​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!