1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
2 years ago
5

Jan has three dimes In her pocket and nothing else. she takes one coin out of her pocket. what is the probability that the coin

Jan takes out is a dime ?​
Mathematics
1 answer:
9966 [12]2 years ago
5 0
She only has dimes do 100% or 3/3
You might be interested in
Chord JK intersects chord ST at point L. Find the length of St. If necessary, round to the tenths place.
raketka [301]

Answer:

(C)19

Step-by-step explanation:

The diagram is drawn and attached.

Using the intersecting chord theorem

SL X LT = JL X LK

x X 12 = 14(x-1)

12x=14x-14

12x-14x=-14

-2x=-14

x=7

Therefore:

ST= SL + LT

=x+12

=7+12

ST=19

The correct option is C

5 0
2 years ago
Given that ∫51f(x)dx=1,∫53 f(x)dx=3 and ∫61f(x)dx=9 find ∫63 f(x)dx.
ELEN [110]
\displaystyle\int_1^6=\int_1^5+\int_5^6\implies\int_5^6=9-1=8

\displaystyle\int_3^6=\int_3^5+\int_5^6=3+8=11
6 0
2 years ago
Fin the original price of a pair of shoes if the sale price is $60 after a 60% discount the original price is
Inessa [10]

Answer:

To add percentages, you have to make the percentage into a decimal with "1" as the whole number if it's lower than 100%.

So, $60 x 1.60 =

$96.00

The original price of the pair of shoes were: $96.00

5 0
3 years ago
Eli drove 856 miles on 29.4 gallons of gas what was his gas mileage rounded to the nearest mpg?
vekshin1

Answer: 29 miles per gallon.

Reasoning: 856 miles/29.4 gallons = 29.1156462585 (rounded to the nearest mile = 29)


Hope this helped!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for d.<br> 4 + 20 = 8<br> d =
ivolga24 [154]

Answer:

D= 3

Explanation

4+20=24

24=8

24/8= 3

D=3

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Scientific notation of 53010000
    7·1 answer
  • 5(3+t)-3(t+1) I don't understand how to do this problem.
    13·1 answer
  • Write a rule for the linear function in the table.
    6·1 answer
  • What is z?<br> 5z+8=4z+20<br> Once again im struggling and need help fast..=)
    5·2 answers
  • Please help me the venn diagram is wrong too im confused on how to do this :(((
    14·1 answer
  • How many days does it take to write 60 emails
    7·1 answer
  • Lara has a triangle that has side lengths of 26, 34, and 58. She wants to reduce the triangle by one half, so she divides each s
    10·1 answer
  • What are the variables and units?
    13·1 answer
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • Can someone help me with these problems and show work please !!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!