1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
10

Write the given expression as a single trigonometric function.

Mathematics
1 answer:
tatiyna3 years ago
6 0

Answer:

Just did it, had a good guess.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Graph the quadratic variation if g(x) varies directly with x^2, and g(x) = 75 when x = 5.
Darina [25.2K]

Answer:

Third graph from the top

Step-by-step explanation:

Formula for g(x) is  g(x) = 3 · x∧2

When we replace x=5 in the formula we get:

g(5) = 3 · 5∧2 = 3 · 25 = 75

God with you!!!

5 0
3 years ago
How would you find out what 1/11 is as a decimal using a calculator?
Elanso [62]

Answer:

a the first one

Step-by-step explanation:

1/11 means 1 divided by 11

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which answer is in slope-intercept form for the given equation?
zhuklara [117]

The slope-intercept form:

y = mx + b

m - slope

b - y-intercept

Answer:

B. y = 4/9x + 4

slope = 4/9, y-intercept = 4

D. y = -4/9x - 4

slope = -4/9, y-intercept = -4

6 0
3 years ago
PLZ HELP ASAP!!
zysi [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Brett has a 30 online gift voucher . He plans to buy as many books as he can . The cost of each book is 4. There is also a singl
Nata [24]
7 books with a cost of 28$ then a 2$ charge which will put him right at 30
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find an equation of the circle with center at (-2,3) that is tangent to the y-axis in the form of (x-a)^2+(y-b)^2=c where a, b,
    8·1 answer
  • Robin Hood has captured three purses of money. The first purse holds two silver pieces, the second purse holds two gold pieces a
    14·2 answers
  • 594 miles in 9 hours
    12·1 answer
  • What is the value of x?
    12·1 answer
  • Write a few sentences summarizing how to solve word problems that involve square roots
    13·1 answer
  • Please help me with just this one question.<br> 7th grade math
    11·1 answer
  • 104 is the product of craig’s savings and 8
    12·1 answer
  • Write unit rate 24 problems in 8 minutes
    11·1 answer
  • If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
    12·2 answers
  • Which are the solutions of x2 = −7x – 8?​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!