1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
5

In ΔTUV, v = 87 inches, t = 12 inches and ∠U=112°. Find the length of u, to the nearest inch.

Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]3 years ago
4 0

Answer:

92

Step-by-step explanation:

tRUST ME LOL

You might be interested in
Which expression is equivalent to the product of p+7/3 and 6/p , where p is not equal to 0?
vichka [17]

Answer:

\frac{(6p+14)}{p}

Step-by-step explanation:

(p+\frac{7}{3})(\frac{6}{p})

Making denominator same in first bracket we get

(\frac{3p+7}{3})(\frac{6}{p})

(\frac{(3p+7)*6}{3*p})

Dividing 6 by 3 we get 2

(\frac{(3p+7)*2}{p})

using distributive law

(\frac{6p+14}{p})\\

Hence this is our answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Daniel created an intersection with his race track. One of the angles at the intersection is 55°. What are the three other angle
melomori [17]

Answer:

55, 125 and 125

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to find the other 3 angles in an intersection.

Please check attachment for what the diagram of the intersection might look like.

The intersection consists simply of 4 angles meeting at a point with the 2 angles on each side vertically opposite to the angles on the other side.

since one of the angles is 55, and we are having a straight line, the other angle would be 180-55 = 125.[ sum of angles on a straight line is 180]

These two angles are vertically opposite, this means that the other three angles are 55,125 and 125.

3 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Given f(x) = 10-2x find f(7)
lara [203]
10 - 2x
10 - 2(7)
= 10 - 14
= -4
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alex borrowed $12.50 from his friend Daniel he paid him back $8.75 how much does he still owe
3241004551 [841]

Answer:

$3.75

Step-by-step explanation:

$12.50-$8.75=$3.75

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help ASAP!!!!!When bisecting an angle, three arcs are drawn. One is used to find points on the rays of the angle, and the
    7·1 answer
  • Add. Write your answer as a fraction in simplest form. 9/10 +(− 4/5 )
    12·2 answers
  • 2x minus y equals 6, x plus y equals negative 3
    7·1 answer
  • Jay is letting her bread dough rise. After three hours, her bread dough is 11/5 of its original size.
    7·1 answer
  • There are 260 athletes at a meeting. They each give a Valentine's Day card to everyone else. How many cards were given?
    15·1 answer
  • Can someone help me with this math homework please!
    6·2 answers
  • How is this proportional?
    12·1 answer
  • According to the bar graph below, what is the mode of the data set?
    14·2 answers
  • 4. Use the slope and the y-intercept to graph the following<br> equation.<br> 3y + 6 = -2x
    9·1 answer
  • The perimeter of the new m-phone is 16 inches. The phones length is 5.25 inches. What is the width of the phone
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!