1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
7

Never use a circular saw that doesn't have a lower blade gaurd bcause the

Business
1 answer:
Scorpion4ik [409]3 years ago
3 0
The guard prevents you from touching the blade.
You might be interested in
Imagine that instead of hiring each assitant right away in the hiring assistant problem. we wait until the end to hire the best
vlada-n [284]

Imagine that instead of hiring each assistant proper away withinside the hiring assistant problem. we wait till the cease to lease the quality one. what is the quality-, worse- and average-care costs on this case.

There are some assumptions that we are able to make.

Worst case: Every assistant you interview subsequent is higher than the ultimate candidate. So, you need to pass until the cease. The aspect is you interviewed until the cease N, and also you needed to make a contrast with the N-1 interviewee.

So, your complexity can be N*(N-1) = O(N^2)

Best case: The first actual candidate you interviewed became out to be the quality candidate. Here you simply examine with every other candidate if they're higher than the first candidate or not.

So, your complexity, on this case, can be O(N)

Average case: In this case, we're creating a contrast with different candidates. In this case, as well, your complexity could be O(N^2).

For higher clarity, what you may do is navigate grade by grade the subsequent pseudocode:

best_candidate_index = 0

for candidate in range(number_of_interviewee)

do interview candidate

if candidate is higher than best_candidate_index

best_candidate_index = candidate

lease best_candidate_index

Learn more about costs here:
brainly.com/question/28147009

#SPJ4

7 0
11 months ago
U.S.-based royal corporation is hesitant about entering into a licensing agreement with hexagon, inc., a company from the monasl
sasho [114]

I guess the correct answer is legal

U.S.-based Royal Corporation is hesitant about entering into a licensing agreement with Hexagon, Inc., a company from the Monaslu Republic, due to the likelihood that Hexagon will opportunistically break a contract or expropriate property rights. The type of risk Royal Corporation trying to avoid is legal.

Lеgal risk is thе risk οf financial οr rеputatiοnal lοss that can rеsult frοm lack οf awarеnеss οr misundеrstanding οf, ambiguity in, οr rеcklеss indiffеrеncе tο, thе way law and rеgulatiοn apply tο yοur businеss, its rеlatiοnships, prοcеssеs, prοducts and sеrvicеs.

8 0
3 years ago
What is socio economic issues?
VladimirAG [237]
The social science that studies how economic<span> activity affects and is shaped by social processes. </span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Strong language often means
Sav [38]
The answer is b. 

Strong language often means <span>strong feelings on the side of the speaker. Strong language is another way of saying vulgar or foul language, and is usually used by people who are angry.

</span>

<span>Thank you for posting your question. I hope you found what you were after. Please feel free to ask me more.</span>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sea Company reports the following information regarding its production costs:
    12·1 answer
  • When Ingrid was selling her house, she contacted Gabe, her real estate agent, to help her with the sale. Gabe's services include
    5·1 answer
  • CSM Machine Shop is considering a four-year project to improve its production efficiency. Buying a new machine press for $375,00
    13·1 answer
  • Proctor &amp; Gamble is entering a new market and determines that the country has a high illiteracy rate. Given this information
    5·1 answer
  • LG, a South Korean electronics company, has four divisions: Home Entertainment, Mobile Communications, Home Appliance &amp; Air
    15·1 answer
  • The Perry Company reported Accounts Receivable, Net of $66,000 at the beginning of the year and $72,900 at the end of the year.
    10·1 answer
  • How to calculate cost of sales and gross profit​
    13·1 answer
  • Suppose that the firm you manage faces the following costs:
    8·1 answer
  • Which margin setting would you select to maximize the amount of space available for text on a page?.
    7·1 answer
  • ACME Company is considering starting a retirement plan for its employees. One option ACME is considering is a profit-sharing pla
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!