1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
2 years ago
8

9/2 divided by 3/4 I’m taking a test rn so please answer

Mathematics
2 answers:
Triss [41]2 years ago
5 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

MAXImum [283]2 years ago
3 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

\frac{9}{2}/\frac{3}{4}\\Keep ChangeFlip\\\frac{9}{2}*\frac{4}{3}=\frac{36}{6}=6

You might be interested in
The ratio of martas hourly pay to khalids hourly pay is 6:5
Talja [164]

The hourly pay before the increase for marta and khalid is 21 and 17.5.

Given:

the ratio of martas hourly pay to khalids hourly pay is 6:5 both marta and Khalid get an increase of 1.50 in their hourly pay The ratio of Martas hourly pay to Khalid hourly pay after this increase is 13:11

Let x and y be the hourly pay before increase

x/y = 6/5

x = 6/5*y

x + 1.50 / y + 1.50 = 13/11

11(x+1.50) = 13(y+1.50)

11x + 16.5 = 13y + 19.5

11(6/5*y) = 13y + 19.5 - 16.5

66y/5 = 13y + 3.5

66y - 13*5y / 5 = 3.5

66y - 65y = 17.5

y = 17.5

x = 6/5*17.5

= 105/5

x = 21

Learn more about the ratio here:

brainly.com/question/13419413

#SPJ1

8 0
1 year ago
8 and 8/12 - 2 and 3/4. as a fraction ​
hjlf

Answer:

the answer is 71/12 or 5 and 11/12

Step-by-step explanation:

8x12= 96

96+8= 104

104/12= 8 8/12

2x4=8

8+3=11

11/4= 2 3/4

11/4 x 3/3= 33/12

104/12-33/12= 71/12 or 5 11/12

7 0
2 years ago
3. An apartment complex has 20 apartments. The number of bedrooms is represented in the box-and-whisker plot as shown.
pav-90 [236]

Answer:

Median: 3

Lower quartile: 2.2

Upper quartile: 4.7

Minimum: 0

Maximum: 6

Good luck and and good day!

7 0
3 years ago
Help please !<br><br> I’ll mark brainliest:)
sashaice [31]
<span>The answer is $4,955.30</span>
7 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!
wlad13 [49]

Answer:

Sorry idk the answer...

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Clark is having a party at his house. His father has allowedhim to spend at most $20 on snack food. He’d like to but chips that
    14·1 answer
  • The report mentioned that the average salary is $39,500. Based on the report about salary, what would you say to someone who wan
    11·2 answers
  • I need help me please now
    9·2 answers
  • Which Equation is a linear function
    5·1 answer
  • Brianna bought a total of 8 notebooks and got 16 free pens. What's the unit rate.
    9·2 answers
  • The cost of granola varies directly with its weight. Granola cost $0.80 for 8 ounces. Write an equation to find how much any wei
    12·1 answer
  • Evaluate the expression 5c-2 for c=5.<br> help
    15·1 answer
  • HELPPPPPP PLZZZZ OMG :(
    12·2 answers
  • Find the area! Please help me
    8·1 answer
  • The table indicates the number of cases of West Nile Virus over a period of 4 month. Find the rate of change between months 1 an
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!