1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zinaida [17]
2 years ago
12

Kenny uses 1/16 of syrup bottle for every scoop how many scoops has he eaten for 23/4 syrup

Mathematics
1 answer:
Morgarella [4.7K]2 years ago
6 0

Answer:

44 scoops

Step-by-step explanation:

23/4 / 1 1/16 = 44 scoops

Hope that helps!

You might be interested in
Ursula scored 8 points in the second half of her basketball game. In total, she scored 32 points during the entire game. Click o
zhuklara [117]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

.

4 0
3 years ago
35) The volume of a cone is 8 cubic
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

24 cm³

Step-by-step explanation:

Volume of a cylinder is three times of a cone with same measurements

volume of cone is 8cm³

then,volume of cylinder is 8 × 3 = 24

7 0
2 years ago
WILL MARK BRAINLYEST<br> ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Valentin [98]

Answer:

$108.19

Step-by-step explanation:

First, converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 3.6%/100 = 0.036 per year.

Solving our equation:

P = 119.88 / ( 1 + (0.036 × 3)) = 108.19494584838

P = $108.19

The principal investment required to get a total amount, principal plus interest, of $119.88 from simple interest at a rate of 3.6% per year for 3 years is $108.19.

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52
masya89 [10]

Answer:

17 ounce cereal

Step-by-step explanation:

It is only a 53. cent difference so the better option would be the 17 ounce bag

8 0
2 years ago
A phone company offers two monthly plans. In plan A, the customer pays a monthly fee of $35 and then an additional 9 cents per m
lbvjy [14]

Answer:

Lesser than 6.9 minutes

Step-by-step explanation:

Let m represent the number of minutes of phone use with either plan A or plan B.

In plan A, the customer pays a monthly fee of $35 and then an additional 9 cents(9/100 = $0.09) per minute of use. This means that the total cost of m minutes would be

0.09m + 35

In Plan B, the customer pays a monthly fee of $55.70 and then an additional 6 cents(6/100 = $0.06) per minute of use. This means that the total cost of m minutes would be

0.06m + 55.70

Therefore, for the amounts of monthly phone use for which Plan A will cost less than Plan B, it becomes

0.09m + 35 < 0.06m + 55.70

0.09m - 0.06m < 55.70 - 35

0.03m < 20.7

m < 20.7/3

m < 6.9

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Tim owes $125 for for May.It is January. How much money does he need to get each month till May to reach the $125 for May?
    5·2 answers
  • The stock's value dropped from $38.50 to $34.00.What negative number shows the change in value?
    14·1 answer
  • Simplify the expression
    6·1 answer
  • Find the number represented by 2² . 32 . 5.
    11·1 answer
  • Ashley and Dwayne are saving for retirement. Their goal is to have 250,000 in 15 years. They open up an account with an APR I’d
    12·1 answer
  • The diagram shows a circle in a square 6cm calculate the shaded area take pi to 3.142
    15·1 answer
  • Its my birthday today= Free points!
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!<br><br><br> Thanks, Anyone who answers I appreciate it very much!!
    6·2 answers
  • Find the slope from the following
    14·2 answers
  • To produce at a point lying ______ the production possibilities curve would require economic growth.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!