1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
3 years ago
9

A shop sells floor tiles at Rs 48 per square meter. A

Mathematics
1 answer:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
6 0

Answer:

c. 528000

Step-by-step explanation:

The computation of the amount that need to be paid is shown below:

Let us assume the side of the square shaped hall be X meter s

So,

Perimeter = 4X

Now

4X = 400

X = 100m

Now

Area of the hall = 100 × 100 = 10000 sq. meter.

And,

The cost on total tiles is

= 10,000 × 48 = Rs. 480000

But, there is 10% damage has occurred that involved in the cost

So,

Total cost is

= Rs 480,000 + 10% of 480,000

= 480,000 + 48,000

= Rs. 5,28,000

You might be interested in
6th grade math help me plzz
uysha [10]

Answer:

A-B really simple.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Pre calculate solver
egoroff_w [7]
What is your question I will answer it if I can
5 0
2 years ago
1 1/3 yards converted to inches
Semmy [17]
Google will do it for you. its 48 inches

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is an equation in point slope form for the given point and slope? Point: (-3,7) Slope: 4
melisa1 [442]

Answer:

y-7=4x(x+3)

Step-by-step explanation:

(The 4x is 4 times ...)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the minimum value for h(x)=x2−16x+60?
    10·1 answer
  • If a sprinkler waters 1 over 20 of a lawn in 1 over 5 of an hour, how much time will it take to water the entire lawn?
    9·2 answers
  • In a pond 60% of the fish are catfish.
    12·2 answers
  • I'd really appreciate it if anyone could help! :) I'll give Brainliest!
    5·1 answer
  • Let f(x) = 12 over the quantity of 4 x + 2. Find f(−1).
    7·1 answer
  • Which expression is eqivalent to 9a +12
    8·2 answers
  • F4f follow me on ig <br> Fendimulatto<br> Juicyminkz
    9·1 answer
  • Write down the value of the 7 in 47298 in figures
    15·1 answer
  • Solve the equation, enter the value in the box below.<br> 1 x= 5
    13·1 answer
  • Flag Consider the following preference table. 22 41 50 1st choice Kelly Jack Kelly 2nd choice Diane Diane Bill 3rd choice Bill K
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!