1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
3 years ago
14

A 12 ounce soda costs $1.25 in the vending machine. At this rate, how much would a 32 ounce soda cost

Mathematics
2 answers:
pochemuha3 years ago
5 0

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

1.25 times 3

Anon25 [30]3 years ago
3 0

Answer:

$3.33

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, you divide the price of the product by the amount of it (oz, lbs, etc.) In this case, divide 1.25/12. You get 0.104. Then, multiply the single unit cost by 32. This results in 3.33. This means that your cost for a 32 ounce soda would be $3.33. Hope this helps :)

You might be interested in
I’m not quite sure what the answers are, I have tired this problem a variety of times and still get it wrong.
leva [86]

Check the picture below, keeping in mind that opposides sides and interior angles in a parallelogram are congruent.

5 0
2 years ago
When Maria finished medical school, she had a student loan. She repaid $27,000 of the loan within two years of graduating. That
Alchen [17]

Answer

$54,000

Equation

x=27,000

2x=54,000

3 0
3 years ago
What conclusion can be drawn from the quiz scores shown below?
Alex_Xolod [135]

Answer:

Ken class has a median of 84 while Judy class a median of 87

Step-by-step explanation:

Ken class has a median of 84 while Judy class a median of 87

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Lmc of 48 and 16
love history [14]
The least common multiple is 96
5 0
3 years ago
Find the slope <br> (-6,2) (4,5)
Misha Larkins [42]

Slope: 3/10

<u>Use the slope formula</u>

y_{2}-y_{1}/x_{2}-x_{1}\\5-2/4--6\\=3/10

<u>Note</u>

<u></u>(x_{1},y_{1})=(-6,2)\\(x_{2},y_{1}=(4,5)<u></u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have a 1200-foot roll of fencing and a large field. you want to make two paddocks by splitting a rectangular enclosure in ha
    5·1 answer
  • Troy is making a flag shaped like a square. Each side measure 12 inches. He wants to add ribbon along the edges. He has 36 inche
    14·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point (-4,-3) and is perpendicular to the line 2x+3y=15
    7·1 answer
  • Find x and y please??
    11·1 answer
  • Solve the following equation for y: Y-[-10 -1 -9] = [5 -6 -2]
    13·2 answers
  • Is -9x^2+12x-17 written in standard form ?
    7·1 answer
  • The table above represents what type of function?
    12·1 answer
  • Eric conducted a survey of the cars in four parking lots and wrote the following observations:
    11·2 answers
  • If a bike travels 15m in 2 sec, what is its speed in km/h?
    6·1 answer
  • Can someone help me please with correct answers
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!